Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur 2020

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur 2020, Özel güvenlik görevlisi, yoğun alanlarda asayişi, ıssız ve tenha bölgelerde ise can ve mal güvenliğini sağlayan, 5188 sayılı kanun kapsamında çalışan ve güvenlik sertifikası alarak görev yapan kişilere özel güvenlik görevlisi denmektedir. Özel güvenlik görevlisi kamu kurum ve kuruluşları, şahısları ve değerli varlıkları korumakla yükümlüdürler. Güvenlik görevlisi olarak çalışan kişiler iletişim, yangın, afet, patlayıcı kişi koruma, güvenlik sistemleri gibi konuların güvenlik sertifikası aldığı dönemlerde eğitim almaktadır. Özel güvenlik görevlisi ne iş yapar? Derseniz. Güvenlik görevlileri çeşitli alanlarda kişi, değerli eşya kurum ve site korumalığı yapmaktadır, nerdeyse ülkemizde güvenlik görevlisinin bulunmadığı bir birim kalmadığı görülmektedir.

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanı

Özel güvenlik görevlileri, konser tiyatro, okul, kamu kurumları ve özel sektördeki bir çok alanda görev yapmaktadır. 2018 yılında yapılan istatistik raporlarına göre ülkemizde yaklaşık 1,5 milyona yakın güvenlik sertifikası olan kişinin oldugu bilinmektedir. Bilindiği üzere özel güvenlik görevlisi olabilmek için sabıka kaydınızın bulunmaması gerekmektedir. Silahlı özel güvenlik görevlisi için 21 yaşından gün almış olmanız ve lise diplomanızın olması gerekmektedir. Silahsız özel güvenlik olmak için ise 8 yıllık ilköğretim mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Güvenlik görevlisi olarak bay bayan ayrımı bulunmamaktadır.

Özel güvenlik nedir

Özel güvenlik görevlisi nedir, ne demektir, ne iş yapar, görevleri yetkileri ve sorumlulukları nelerdir? Silahlı silahsız özel güvenlik görevlisi nasıl olunur, olma şartları nelerdir, kimler olabilir, olmak istiyorum nasıl olurum, olmak için nereye başvurulur ve maaşları. Özel güvenlik görevlisi olmak için bulunduğunuz ilde bulunan ve emniyet genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilen, özel güvenlik şirketlerine başvurulması gerekmektedir. İstenilen silahlı veya silahsız güvenlik sertifikasına göre alınan eğitimin sonunda, Emniyet genel müdürlüğü tarafından düzenlenen ögg sınav ‘ına tabi tutulurlar. Özel güvenlik sınavı yılda 6 kez yapılmaktadır. Ve bu sınavdan 60 puan ve üstü puan alan kişiler özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılmaktadır. Girdiği sınavda başarısız olan güvenlik adayları, birbirini takip eden güvenlik sınavına, sınav harç ücretini ödeyerek tekrar girebilirler.

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur 2020
özel güvenlik
özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu