Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik görevlisi olmak zormu ?

Özel güvenlik görevlisi

Ülkemizde popülerliğini son günlerde dahada yükselten güvenlik görevlisi mesleği gelişmeye yüz tutmuş bir sektör olarak el atılmayı bekliyor. Sektör günden güne hızlı şekilde büyüyen iş kolu olsada  maalesef ki sahipsizlikten çalışanların mağdur olmasına neden olmaya devam ediyor. Gerek kamu kurumunda çalışanlar gerekse özel sektör çalışanları sahipsizlikten şikayetlerini dile getirmeye devam ediyorlar. Şu anda 3 büyük konfederasyona bağlı 3 bağımsız güvenlik sendikaları da olmak üzere onlarca özel güvenlik sendikası olmasına rağmen Güvenlik görevlileri bu sendikalardan memnun olmadığı belirtiliyor. Sendikaların sırf para kazanmak için kamu güvenlik görevlileri ile ilgilenmelerinden dolayı rant kapısı oldukları dile getiriliyor.

Özel güvenlik elemanı mobıng ’e mağdur kalıyor

Çalıştığı birim fark etmeksizin cogu Özel güvenlik görevlisi ‘nin dönem dönem mobıng ’e maruz kaldığı bilinmektedir. gerek çalıştığı projede gerekse Güvenlik şirketi yönetici veya proje sorumluları tarafından cogu çalışan yıldırma politikasına gidilerek mobıng uygulanıyor. En son olarak Antalya terminalinde güvenlik görevlisinin, amiri tarafından uygulanan şiddet ve mobıng günlerce konuşulur duruma gelmişti.

Özel güvenlik yetkileri

Özel güvenlik kimlik kartı alan cogu kişinin, özel güvenlik yetkileri ‘ni bilmediği kurslarda verilen bilgilerin kısa süre sonra unutulduğu iddia ediliyor. Eğitimlerin yetersizliğinden cogu kişinin mustarip olduğu ve bunu bir çok güvenlik şirket yetkililerininde kabullendiği belirtilmektedir.

Kamu özel güvenlik alımı nereden olur

Kamu kurum ve kuruluşlarında işe girmek, sürekli işçi statüsüne geçtikten sonra çok zor olduğu bilinmekte. Yine de kamu kurumları ara ara işkur üzerinden kamu özel güvenlik alımı için başvuru açtığı görülmektedir. Ve yakın bir süre içerisinden bazı kamu kurumlarına İşkur güvenlik ilanlari gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Güvenlik sertifikası araması

Son dönemlerde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin yükselmesi ve işsizliğin son 10 yılın en büyük dönemini yaşadığımız açıklanan istatistiklerde görülmekte. Bunun nedeni ile İşsiz yurttaşların Güvenlik sertifikası almak isteyenlerin sayısında bir patlama olduğu görülmektedir. Güvenlik görevlisi olmak için, başvuruların ve özel güvenlik sertifika aramalarının 2018 yılına göre 100’de 500 arttığı Google aramalarında görülmektedir.

Özel güvenlik haber (Ögg haber)

özel güvenlik
özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu