özel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik görevlisi

özel güvenlik görevlisi olarak çalışan yaklaşık 280 bine yakın kişi ve özel güvenlik kartı olan özel güvenlik görevlisi sayısı ise 1 milyonu aştığı 2018 Emniyetin istatistiklerine yansımış raporlardan görülmektedir. Bu sayılar Türkiye genelini kapsamakta ve kamu kurum kurulusu ve özel sektörde çalışan tüm güvenlik sektöründe çalışan kişileri kapsamaktadır. Bu sayı 2019 yılında daha da artığı bilinmektedir. Güvenlik Sektörü içinde çalışmak için Güvenlik Kurslarına başvurularının hız kesmeden devam etmediği de bu sayının arttığının bir anlamına gelmektedir. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomi çıkmazının sebebi olarak cogu sektörün kötü gidişatı ve işten atılmaların sebebiyle güvenlik sektörüne genç kesimin bakış acısı değişerek popüler bir sektör olmuş durumda. 5188 sayılı kanunun belli şartları taşıyan kişilerin güvenlik olabileceği maddeleri taşıyan kişiler sektörü inceleyerek Güvenlik Sertifikası almak için Güvenlik Kursları ‘na başvurular yapmaya başladılar.

Yatılı Güvenlik İş İlanları

Yatılı güvenlik iş ilanları ‘nı genelde kırsal kesimlerde iş bulamayan güvenlik görevlileri, Büyük şehirlere gurbetçi olarak tabir edilen şekilde giderek yatılı güvenlik işi yapmaktadır. Bazı güvenlik görevlileri büyükşehirlere göç ederken, imkanı elvermeyen kişiler işe belirli bir müddet çalışmak için büyükşehirlere gurbetçi olarak çalışmak için gittiği bilinmektedir. Büyükşehirlere gitmek isteyen gurbetçiler genelde aradığı iş kriterleri Yatılı Güvenlik İş İlanları olmaktadır. Ev kirası veya evin işleriyle uğraşmamak için bu yöntemi seçen gurbetçi güvenlik görevlileri, maalesef halk dilinde simsar olarak tabir edilen merdiven altı firmalara denk gelmektedir. Sosyal paylaşım siteleri ve iş arama platformlarında villa gibi anlatılan kalacak yerler, gurbetçi gittiği zaman adeta hayal kırıklığına uğramakta, maaşını ve haklarını tam alamamaktan da şikâyetçi olan gurbetçi özel güvenlik görevlileri çaresiz verilen ücreti kabul ederek memleketine dönmek zorunda kalıyor.

İlgili Makaleler

Bayan Güvenlik Alımı

Bayan Güvenlik alımı için bekleyen kişiler maalesef erkek özel güvenlik görevlileri kadar şanslı olmadıkları görülmektedir. Genellikle güvenlik firmaları erkek güvenlik görevlisi aramaktadır ve bayan güvenlik görevlisi olan ve kimlik almış kişilerin %60  gibi bir Kısımı iş bulamadan yenileme sertifikası aldığı veya 5 yıl sonra kimliğini yenilememekte.

Bizi özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün