özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik görevlisinin maaşları

Özel güvenlik görevlisinin maaşları

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin merak ettikleri ve araştırma yaptıkları konulardan biri ise maaşları ne kadar olduğunu merak etmekte. 2005 yılında kurulan özel güvenlik sektöründe en büyük sorunlardan biri olan maaş düşüklüğü günümüze kadar gelen sorunlardan biri olduğu sektör içinde çalışanların coguda bu sorun ile baş etmeye çalıştığı bilinmektedir.

sabit projelerde çalışan cogu güvenlik görevlisi maaş düşüklüğünden dolayı part time güvenlik iş ilanlarını takip ederek ek iş yapmak zorunda kalıyor. Genelde büyük şehirlerde part time güvenlik işi yoğun olarak bulunduğundan ve yaşam şartlarının çetin geçmesinden dolayı neredeyse her Özel güvenlik ek iş yaparak hayatını sürmekte olduğu bilinmekte.

Özel güvenlik görevlisinin maaşları ne kadar

Genelde Silahlı özel güvenlik görevlileri genelde 3000 ile 3500 arasında maaş alırken, Silahsız özel güvenlik görevlisinin maaşları ise 2020 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücretler büyükşehirlerde artış gösterebilirken, Kırsal kesim ve Anadolu bölgelerinde ise asgari ücretin altına düşmemek şartı ile aşağılara çekile bilmektedir.

Yaşam şartlarının daha zorluk ile geçirildiği başta İstanbul ve büyükşehirlerde yaşamını sürdürmeye çalışan ögg personeli part time iş imkanı bulabilirken, kırsal kesimlerde ve iş potansiyelinin az olduğu yerlerde geçimini sürdürmek isteyen güvenlik görevlileri ise bu durumdan mahrum kaldığı ve çalıştığı projeden aldığı maaş ile tatmin olmaya çalışmaktadır.

özel güvenlik görevlileri maaş düzenlemesi

yıllardır sektör içerisinde çalışan kişilerin mustarip olduğu maaş düzenleme sorunu 5188 sayılı kanunun 2005 yılında çıkmasının hemen ardından sorun olduğu ve günümüze kadar bu sorunun üzerine düşen olmadığı görülmektedir.

Ögg personelleri genelde sorunlarını Stk olarak faaliyet yürüten özel güvenlik sendikaları ’na anlattıkları ama maalesef onlardan bir çare bulamadıklarından şikayetçi oldukları belirten ve iddia edenlerin sayısının çokluğu görülmekte. Güvenlik sendikaları ’nın kendi çıkarları için işçiler ile ilgilenmedikleri özel güvenlik haber (ögg haber) sitemize gelen en cok şikayetlerden biridir.

Özel güvenlik maaşlarında maalesef bir güncelleme olmadığı görülürken sadece devletin 6 ayda bir asgari ücrete verdiği zam oranı maaşlarına eklenmekte olduğu bilinmekte ve yıllardır gerek siyasilerden, gerekse STK’lar medyada uzun uzun işçilerin maaşlarının düzenlenmesi gerektiği belirtmekte olduğu yerel basın sitelere ve yayın organlarına düşen haberlerden görülmektedir.

Özel güvenlik görevlisinin maaşları
Özel güvenlik görevlisinin maaşları

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu