Özel Güvenlik

Özel Güvenlik Haberleri

Özel Güvenlik Haberleri, Güvenlik ihtiyacının karşılanması amacı ile hizmet veren özel güvenlik şirketleri her geçen gün bünyesine yeni personel ve kursiyerler eklemektedir.

Güvenlik her çağda gerekli olan bir olgu olsa da, son zamanların en çok ivme kazanan sektörleri arasında olduğunu söylemek mümkündür. Bu işin bir meslek haline gelmesi, kurs sayısının çok olması, ayrıca istihdam alanının geniş olması durumu da sektörün gelişimine katkıda bulunan sebepler arasındadır.

Özel Güvenlik Haberleri ile ilgili karşımıza bu noktada çok fazla veri çıkmaktadır. Haberler üzerinde iş alanları, kamu ve özel sektör istihdam ile İç İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ÖGG sınavı ile ilgili detaylar paylaşılmaktadır.

Eğitim görerek Özel Güvenlik Sınavı’na girmek ve hayalindeki mesleğe kavuşmak isteyenler yılda 6 kez yapılan bu sınav ile ilgili detaylı bilgiyi Özel Güvenlik Haberleri üzerinden bulabilir. Geçmiş yıllarda çıkmış olan sorulara göz atmanız da elbette ki sizlere yarar sağlayacaktır.

Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı

Ülkemizde İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren binlerce özel güvenlik görevlisi yetiştiren kurs bulunmaktadır. Bu kurslar belirledikleri müfredat çerçevesinde silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi yetiştirmek amacı ile eğitimler vermektedir.

Ders programı ve tatil günleri kurslara göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak görülen eğitimler aynı olmak üzere silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenlere atış poligonlarında pratik eğitim de verilir. Kurslara katılmak mecburidir.

Ders sayısının maksimum yüzde 10’u kadar devamsız hakkı bulunmaktadır. Kursta teorik ve pratik bilgilerin alınması sonrası bakanlıkça düzenlenen sınava katılım sağlamak gerekmektedir.

Özel güvenlik görevlisi kimliğine kavuşmak isteyen kişilerin bu sınavı başarı ile geçmesi gerekmektedir. Sınav bakanlık tarafından belirlenen zamanlarda yılda 6 defa uygulanmaktadır. Ayrıca bir kursiyerin maksimum 5 kez sınava katılma hakkı vardır.

Bu da demek oluyor ki ilk sınavda başarılı olamayan güvenlik görevlisi adayları yıl içinde yapılan bir sonraki sınava katılma hakkına sahiptir. Sınav başvuru ücretini tekrar yatırmak kaydı ile sınavlara katılabilir.

Yapılacak olan bu sınavlarda başarılı olabilmek için alınan eğitimlerin yanı sıra çıkmış soruları da inceleyerek pratik yapmanız önemlidir. Özel Güvenlik Haberleri üzerinde yer alan örnek sorulara çalışmanız iyi bir puan almanıza yardımcı olacaktır.

Sınavda değerlendirme 100 üzerinden yapılmaktadır. 60 puan ve üzerinde not alanlar sınavı başarı ile geçmiş kabul edilmektedir.

Ayrıca Özel Güvenlik Haberleri platformları üzerinde soru ve cevaplara ulaşılabileceği gibi online sınavlara ulaşmak da mümkündür.

Yine akademik çalışmalar, güncel iş ilanları, mülakatlarda sorulabilecek sorular, 5188 sayılı kanun ve konu ile ilgili resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan kararnameler de haber olarak ilgilenen kişilere iletilmektedir.

Sınav aşaması bu şekilde olmakla birlikte adaylar tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de güvenlik görevlisi kursunda görülen eğitimlerdir. Saatler ve müfredat aşağıdaki gibidir;

Özel Güvenlik Görevlisi Kursları

Bakanlık nezdinde yapılan sınava katılarak özel güvenlik kimlik kartı alabilirsiniz. Ayrıca almış olduğunuz kimlik kartını 5 yıl içerisinde de değiştirmeniz gerekecektir.

Ancak bundan daha önemli bir konu var ki o da açılan kurslar oluyor. Adaylar silahlı ya da silahsız sertifika için görülen eğitimleri merak ediyorlar.

Öncelikli olarak söylemek gerekiyor ki silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi kursları arasındaki tek fark silahlı güvenlik görevlisinin 20 saat daha fazla eğitim gördüğüdür.

Bu 20 saatte öncelikli olarak adaylar poligona götürülür. Kendilerine atış talimi ile ilgili detaylar anlatılır. Anlatım sonrasında ise kendilerine atış hakkı verilir. Böylece silah ile tanışmaları sağlanırken ayrıca atış yetenekleri de gözlenmiş olur.

Kurslarda görülen eğitim saatleri değişiklik gösterebilir. Kanuna göre özel güvenlik şirketleri tarafından verilen kurslarda en az 1 gün tatil süresi olmalıdır. Gün içinde görülebilecek ders saati ise 8’dir.

Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar 100 saatlik eğitimden geçer. Silahsız güvenlik görevlilerinin gördükleri dersler ve ders saatleri şu şekildedir;

  • Uyuşturucu madde: 2 saat
  • Özel Güvenlik Hukuku: 20 saat
  • Genel kolluk ile ilişkiler: 4 saat
  • Güvenlik sistemleri ve cihazlar: 5
  • Güvenlik tedbirleri: 20 saat
  • Temel ilk yardım: 10 saat
  • Etkili iletişim: 12 saat
  • Yangın eğitimi: 8 saat
  • Kalabalık yönetimi: 10 saat
  • Kişi koruma: 9 saat olmaktadır.
özel güvenlik haber
özel güvenlik haber

Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise bu derslerin yanı sıra 20 saat ekstra ders görürü. Bu derslerde silah bilgisi eğitimi alınmaktadır. Güvenlik görevlisi haber üzerinden ulaştığımız detaylar neticesinde kursların günde 2 kez verildiği görülmektedir.

Sabah ve akşam olmak üzere size en uygun olan vakitte bu kurslara katılım sağlayarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenlere İp Uçları

Özel Güvenlik Haberleri incelemesi yaptığımızda özel güvenlik görevlisi yetki ve sorumluluk alanları karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle güvenlik görevlilerinin güvenlik kameralarına hakim olmaları gerekir.

Güvenlik kameraları üzerinde takip yapmakla birlikte istenilen veriyi anında karşı tarafa sunmalıdırlar. Ayrıca kameralara bilindiği gibi kayıt cihazları takılıyor.

Anlık kayıt alınması olası suçlara karşı delil oluşturması bakımından önemlidir. Kayıt cihazlarının aktif olarak çalıştığından emin olmak gerekmektedir.

Özel güvenlik görevlilerini en çok ilgilendiren konulardan bir tanesi de geçiş sistemleridir. Güvenlik görevlileri görevlendirildikleri bölgede asayişin sağlanmasından sorumludur.

Bu görevleri ile bulundukları bölgeye yabancı kişilerin girişlerinde arama yapma, eşyaları X-ray cihazından geçirme, akıllı kapıdan geçiş yaptırmak durumundadırlar. Eşyalarda kesici, delici, paylayıcı madde olmadığından emin olunduktan sonra rahatlıkla geçiş yapılmaktadır.

Ayrıca güvenlik açısından alarm sistemlerinin de sürekli olarak devrede olması gerekmektedir.

Güvenlik görevlileri polisler kadar ciddi yetkiler ile donatılmasa da arama, acil durumlarda gözaltına alma, delilleri koruma gibi görevleri de bulunmaktadır. Yine ciddi bir durum olduğunda olayın kolluk kuvvetlerine intikali sağlanır.

Özel Güvenlik Haberleri üzerinden erişeceğimiz bilgilerden biri de güncel iş ilanlarıdır. 5188 sayılı kanun kapsamında valilikten izin alınmak sureti ile şahıslar, kurum ve kuruluşlar güvenlik görevlisi istihdam edebilirler.

Kendi bünyelerinde bir birim kurabilecekleri gibi özel güvenlik şirketleri üzerinden de personel talebinde bulunabilirler. Ayrıca 5393 sayılı kanuna dayanarak koruma ve güvenlik görevlisi de olunabilmektedir.

Özel güvenlik haber
Özel güvenlik haberler

İlgili bakanlık dönem dönem alım yapmaktadır. Özel Güvenlik Haberleri üzerinden kararnamelere ulaşabileceğiniz gibi iş alanlarına da ulaşabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ayrıca bakanlık tarafından açılan sınavlar ile ilgili bilgi alabilir, şartları inceleyerek bu şartlara uygun olmanız dahilinde sınavlara katılım sağlayabilirsiniz.

Yeniden belirtmek gerekiyor ki çıkmış sorular rakiplerinizi sollamanıza ve sınavdan ciddi sonuçlar almanıza yarar sağlayacaktır. Fabrikaların yanı sıra hastanelerde de çok fazla güvenlik görevlisi alımı olmaktadır.

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlisi istihdam alanlarının yanı sıra Özel Güvenlik Haberleri portalları üzerinden kendi iş ilanlarınızı da yayınlayabilirsiniz. Niteliklerinizi, sertifika bilgilerinizi ilgili alanlara yazarak iş talebinde bulunabilirsiniz.

Yine portallar üzerinden kurs açan özel güvenlik şirketleri ve onların iletişim bilgileri ile ilgili detaylara erişerek fiyat bilgisi, ders programı gibi konularda detaylara ulaşabilirsiniz.

İstihdam alanı geniş ve iş bulmanın oldukça kolay olduğu bu mesleğe sahip olmak istiyorsanız hemen araştırmanızı yapın ve faaliyet izni olan bir kursa kaydınızı yaptırın.

Özel Güvenlik Haberlerini facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz

Özel Güvenlik Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu