Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik hizmetleri

Özel güvenlik hizmetleri

Özel güvenlik 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında ele alınmaktadır. Bu kanuna göre özel güvenlik hizmetleri aşağıdaki yöntemler ile sağlanabilmektedir.

  1. Özel güvenlik firmalarından güvenlik hizmeti almak

Özel güvenlik firmaları bu amaç için kurulmuştur. Firmalar İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Sunulacak olan ihaleler yolu ile firmalar, güvenlik hizmeti satın almak isteyen şahıs ve kurumlara ulaşmaktadır. Yapılacak olan ihaleler sonrası anlaşma sağlanan firma ile işveren arasında bir hizmet akdi yapılmaktadır. Bu hizmet akdine göre belirlenen süre boyunca firma ile anlaşma sürdürülür. Anlaşılan personel sayısı kadar firma işverene özel güvenlik görevlisi personeli istihdam etmektedir.

İşverenlere ulaşırken firmaların makul şartlar sunmaları gerekmektedir. Çünkü bu konuda rekabet oldukça fazladır. Piyasada rekabet edebilmek için işverene ekstra hizmetler de sunmanız gerekir. İşverenler ise genel olarak bu ilk istihdam şeklini tercih ederler. Özel güvenlik hizmetleri satın alınması sureti ile işveren pek çok yükten kurtulmuş olmaktadır.

  1. Kendi bünyelerinde özel güvenlik birimi kurmak

Şahısların, kurum ve kuruluşların bu hizmetten yararlanmaları için firmalar ile anlaşmaları dışında bir başka yol ise güvenlik hizmetlerini kendi içlerinde kuracakları bir birim vasıtası ile sağlamaları olmaktadır. Ancak diğer yönteme göre biraz dezavantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü şirket ile anlaşma sağlamak tüm sorumluluktan işvereni kurtarır. Ayrıca vergiden muafiyet de sağlar. Bu amaçla güvenlik birimi kurmak ciddi manada sorumluluk gerektirmektedir.

Sorumluluktan kasıt personel ile ilgili durumların bütünüdür. Çünkü özel güvenlik görevlisi mesleği riskleri de beraberinde getirmektedir. Olası iş kazalarında işveren olarak sorumluluk sizin üzerinizdedir. Yine çalışanların maaşları, özlük hakları gibi tüm detaylardan da işveren sorumlu olmaktadır. Bu sebepleri özel güvenlik hizmetleri şirketlerden sağlanabilir.

Hizmette bulunan şahıslar ile ilgili pek çok yasal düzenleme vardır. Haklarınızı ve sorumluluklarınızı öğrenmek için ilgili kanuna göz atabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisinin sağlayacağı hizmetler kolluk kuvvetleri kadar fazla olmasa da kendilerine de ciddi manada görevler düşmektedir. Bu görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi mecburidir. Çünkü görevlerini ifada kasıtlı olarak ihmalkar davranan personellerin yasal olarak görevlerine son verilmektedir.

özel güvenlik

Özel güvenlik hizmetleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu