özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik için ne lazım

Özel güvenlik için ne lazım  sorusu ülkemizin ekonomik sıkıntılar çektiği şu dönemlerde en çok aratıp araştırılan bir konu haline geldi. Genel olarak ülkemizdeki genç kesimin iş kapısı haline gelen ve dünyada popülerliği günden güne artan güvenlik sektöründen, iş bakımından bir patlama yaşanacağı iddia ediliyor. İşsiz olan kişilerin internet ortamında en çok aradığı konuların başında ise Özel Güvenlik İçin Ne Lazım gibi soruları trend aramalara sebebiyet veriyor. Güvenlik görevlisi olmak için belli başlı şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişiler özel güvenlik görevlisi olamaz. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda ise bulunduğunuz ildeki resmi olarak onaylanmış özel güvenlik temel eğitim vermeye yetkili güvenlik kurslarını ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Özel güvenlik için ne mezunu olmak gerekir

İki çeşit özel güvenlik sertifikası bulunmaktadır. Bunlardan biri silahlı özel güvenlik sertifikası ve silahsız özel güvenlik sertifikası olmaktadır. Silahlı güvenlik olmak için 21 yaşını doldurmuş ve lise mezunu şartı aranırken, silahsız güvenlik olmak için ise 18 yaşını doldurmuş ve en az orta öğretim (ortaokul) mezunu olma şartı aranmaktadır. ortaokul mezunu silahlı sertifika alması mümkün değilken, lise mezunu olan bir kişi silahsız sertifika alabilmektedir.

Özel güvenlik olma şartları boy

özel güvenlik olma şartları boy ve kilo şartı olup olmadığı konusu sıkça karşımıza çıkmaktadır.  5188 sayılı özel güvenlik kanununda boy ve kilo ile ilgili bir madde bulunmamaktadır. Vücut sağlığını bozacak şekilde sorun olmaması özel güvenlik görevlisi olmaya yeterli olsada. Çalışma hayatına başlayacağınız veya iş başvurusu yaptığınız özel güvenlik şirketleri bu gibi kısıtlamalar getirebilmektedir. Bunların başında ise boy, kilo, yaş gibi kriterler koyan firmaların sayısı hiçte azımsanmayacak seviyede olduğu bilinmekte.

Silahlı özel güvenlik

Silahlı özel güvenlik maaşları, hakkında kursiyerlerin diğer merak ettiği konu ise kaç para maaş aldıkları olduğu bize gelen sorulardan biri. Özel güvenlik görevlileri çoğunluk olarak asgari ücret üzerinden maaş aldıkları bilinmektedir. Yok, yemek ücretleri de üzerine konulduğu zaman ortalama 2700-3300 gibi bir maaş ellerine geçmekte. Silahlı güvenlik maaşları ise silahsızlara göre 300 -500 yeni ürk lirası kadar yüksek olmakta. Tabi bu bulunulan il ilçe, ve şirkete göre de değişiklik göstermektedir.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün