5188 ve 4857 sayılı kanunlarÖgg Bilgi

Özel güvenlik kanunu, SİLAH BULUNDURMA VE TAŞIMA YETKİSİ

Özel güvenlik kanunu

 SİLAH BULUNDURMA VE TAŞIMA YETKİSİ

Madde 8 – Hangi savunma ve güvenlik hizmeti için ne oran ve özellikte sıcak silah bulundurulabileceği komisyon doğrulusunda belirlenir. Ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sıhhat tesislerinde, şans oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına destur verilmez.

Özel güvenlik görevlileri, özel toplantılarda, spor müsabakalarında, sahne gösterileri gibi etkinliklerde silahlı olarak misyon yapamazlar. Koruma ve güvenlik hizmetinde kullanılacak silah ve donatım, alakalı şahıs ya da tesis doğrulusunda temin edilir.

Özel güvenlik kanunu
Özel güvenlik kanunu

Özel güvenlik firmaları sıcak silah alamaz ve bulunduramazlar.
Ancak özel güvenlik şirketlerine, para ve kıymetli eşya nakli, geçici zamanlı savunma ve güvenlik hizmetlerinde kullanılmak emeliyle, özel güvenlik eğitimi veren kurumlara, silah eğitiminde kullanılmak emeliyle, komisyonun hükmü ve valinin onayı ile silah alma, kullanma ve taşıma müsaadeyi verilebilir.

GÖREV  ALANI
Madde 9 – Bu görevliler 7 nci maddede kabul edilen yetkileri yanlızca misyonlu oldukları müddet içerisinde ve misyon alanlarında kullanabilirler. Özel güvenlik görevlileri silahlarını misyon kısmı dışına çıkaramazlar.
İşlenmiş tek suçun sanığı ya da suç işleyeceğinden kuvvetle kuşku edilen bireyin takibi, dışarıdan uygulanan saldırılara karşı önlem alınması, para ve kıymetli eşya nakli, şahıs savunma ve cenaze merasimi gibi güzergah söyleyen hallerde güzergah boyu misyon kısmı sayılır.

Özel güvenlik kanunu
Özel güvenlik kanunu

Görev kısmı, mecburî durumlarda Komisyon kararıyla genişletilebilir. Zor kullanma ve yakalama yetkilerinin kullanılmasını gerektiren hadiseler en seri araçla yetki sahibi genel kolluğa bildirilir; yakalanan şahıs ve zapt edilen eşya genel kolluğa teslim edilir.

özel güvenlik

özel güvenlik haber (özel güvenlik kanunu)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı