Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik kartı yenileme

özel güvenlik kartı yenileme – Güvenlik görevlisi olarak aktif şekilde çalışmakta olan kişilerin, beş (5) yılda bir Özel Güvenlik Kartı Yenileme işlemi gerçekleştirerek aktif çalışma hayatına devam edebilmektedir. Özel güvenlik kanunu olarak bilinen 5188 sayılı kanun kapsamında iç işleri bakanlığının denetiminde olan Güvenlik eğitim kurumları tarafından 5 yılda bir yenilemesi gereken özel güvenlik kimlik kartını aktifleştirebilirler. Özel güvenlik yenileme döneminde en çok kafaların karıştığı noktayı örnek vererek açıklamak gerekirse 01-01-2020 güvenlik kimlik süresi 01-01-2020 de biten bir kişi, 1 yıl önceden de yenileme eğitimini tamamlasa kimlik bitim süresi 01-01-2025 olacaktır. Erken yenileme yapıldığında 5 yıllık sürede herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

özel güvenlik kartı yenileme Zorunlu mu ?

Güvenlik yenileme eğitimi güvenlik görevlisinin kimlik bitimine 1 yıl kala eğitimlerini tamamlayabilirler. Bu durumda hem güvenlik şirketleri, hem de çalışma hayatını sürdüren özel güvenlik görevlileri sıkışmamış ve son güne kalmamış olacaktır. Güvenlik kimlik kartı süresinin bitmesine 6 ay kala  kişinin yenileme eğitimini bitirmiş olması gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz önemli bir konu olan kimlik bitim süresine 1 yıl kala kimlik yenileme eğitimi alan kişinin 5 yıllık çalışma süresinde herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

özel güvenlik kartı yenileme
özel güvenlik kartı yenileme

Silahlı güvenlik eğitim süresi

Silahlı güvenlik eğitimin 60 saat (10 gün ) devam etmektedir. Temel eğitimini tamamlayan kursiyerlerin Türkiye genelinde yapılan özel güvenlik sınav tarihi ‘ni beklemektedir. Güvenlik yenileme sınavı ‘na giren kişilerin başarısız olma gibi bir durum yoktur. Güvenlik görevlilerinin genelde bu konu hakkında bilgi tazeleme dediği de bilinmektedir. Güvenlik sınavı ‘nda alınan puan özel güvenlik sertifikası ‘na yazılmaktadır. Güvenlik Sınavı Sonuçu ‘nda Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik daire başkanlığı tarafından Özel Güvenlik Yenileme Sertifikası verilmektedir.

Bizi facebook özel güvenlik haberleri sayfasından takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu