Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik kimlik kartı 2019

Özel güvenlik kimlik kartı 2019

Özel güvenlik hizmetlerinin verilebilmesi için özel güvenlik kimlik kartı 2019 sahibi olmak gerekmektedir. Peki bu kimlik belgesi nasıl alınır? Geçerlilik süresi var mıdır? Kimlik kartı alabilmek için öncelikle İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bir kursa katılım sağlamak gerekmektedir. 100 saatlik olan bu kurslara katılım sağlamanız ile birlikte şayet gerekli şartları taşıyorsanız ve eğitimlerin %90’ına katılmışsanız özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Özel güvenlik sertifikası almak özel güvenlik görevlisi olmak için yeterli değildir. Sertifika sahibi olmak yapılacak olan özel güvenlik görevlisi sınavlarına katılım hakkı elde ettiğinizin göstergesidir. Sınavlar Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Duyuru sayfası üzerinden sınav takvimi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Sınavlarda adaylara 100 soru yöneltilmektedir. Yanlışlar doğruları götürmemekle birlikte adayların en az 60 soruyu doğru cevaplamaları gerekmektedir. 60 puan ve üzerinde alanlar sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra İl Emniyet Müdürlükleri randevu sistemi üzerinden randevu alarak kimlik talebinde bulunabilirler.

Özel güvenlik kimlik

belgeleri basıldığında yine Daire Başkanlığı internet sitesi üzerinden duyuru yapılmaktadır. Daha sonra kimlik basılmakta ve adayların belirttiği ikamet adreslerine basılan özel güvenlik kimlik kartı 2019 gönderilmektedir. İl merkezlerine 3 gün, ilçe merkezlerine 4 gün, köylere ise 7 günde kimlik belgeleri ulaştırılmaktadır. Bu kimlik kartlarının geçerlilik süreleri ise 5 yıldır. 5 yıl dolmadan kimlik yenileme eğitimlerine katılarak süreyi uzatmak gerekmektedir.

Kimlik kartınız ile iş başvurusu yapabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi personelinin çalışırken kimlik belgelerini herkesin göreceği bir vaziyette kıyafetlerine takmaları mecburidir. Kıyafetlerinin ütülü ve temiz olmasının yanı sıra bu kimliklerin takılması da şarttır. İş hayatında aktif olarak bulunuyorsanız ve kimlik sürenizin dolmasına az bir zaman kalmış ise hemen kimlik yenileme eğitimlerine başvuru yapmanız gerekecektir. Çünkü süre azalmışsa işveren tek taraflı olarak sözleşmeyi fesih yetkisine sahiptir.

Kimlik yenileme eğitimleri ise 50 saat sürmektedir. Yeni kimlik belgesi alırken görülen ders başlıkları aynen geçerli olmakla birlikte ders süresi yarıya indirilmiştir. Silahlı özel güvenlik görevlisi kimlik kartı yenilemek için silah bilgisi ve atış eğitimleri ise 10 saat olarak verilmektedir.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu