Ögg Bilgi

Özel Güvenlik Kimlik Kartı

Özel Güvenlik Kimlik Kartı

Özel ya da kamu sektörlerinden herhangi birinde istihdam edilecek olan personelin özel güvenlik kimlik kartı olması zorunluluğu bulunmaktadır. Kimlik kartına sahip olmak için belirli aşamalardan geçmek gerekmektedir. Kurslara katılarak sertifika alan ve daha sonra yapılan sınavlarda başarı gösteren adaylar kimlik kartı sahibi olurlar.

Kurslara katılarak sertifika alan ve yapılan ÖGG sınavlarından başarı ile geçen adaylar vergi dairelerine Özel güvenlik kimlik kartı harç tutarını yatırarak kartlarını alabilirler. Süreç özetle aşağıdaki aşamalardan geçilerek gerçekleştirilmektedir;

  • Faaliyet izni olan eğitim kurumlarında yapılan kurslara katılım sağlanması
  • Komisyon tarafından gerçekleştirilen sınavlardan başarılı olarak sertifika sahibi olmak
  • Sağlık raporunun alınması
  • Özel güvenlik kimlik kartı harç tutarının ödenmesi
  • Adayların kimlik kartı sahibi olabilmesi için güvenlik soruşturmasından başarı ile geçmeleri
  • Soruşturmanın olumlu olması halinde şubeler tarafından kimliğin onaylanması ve teslimi

Adayların kimlik kartlarına sahip olmaları için bazı evrakları teslim etmeleri gerekmektedir. Bu evraklar ile birlikte gittiğinizde yapılacak sağlık kontrolleri ve güvenlik soruşturması sonrasında herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmamışsa görevinizi ifa etmek için herhangi bir engeliniz bulunmuyor demektir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartının Yenilenmesi

OGG kimlik Kartı sahibi olan adayların süre bitimine yakın kimliklerini değiştirmek için kurslara başvurması gerekiyor. Kimliğiniz üzerinde bulunan geçerlilik süresinden en az 6 ay evvel kurslara kayıt yaptırmanız ve kimlik yenileme eğitimlerinden geçmeniz gerekmektedir. Kursa daha geç kayıt olunması durumunda bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Bu sebeple temkinli olmakta yarar vardır. Şayet kimlik kartınız ile istihdam edilmişseniz ve süre azalmışsa iş sözleşmeniz işvereniniz tarafından fesh edilebilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı
Özel Güvenlik Kimlik Kartı

Ancak çalışmıyorsanız kimlik kartınızı süresi bitimine kadar zaman fark etmeksizin değiştirebilirsiniz. Çünkü iş sözleşmeniz olmadığından dolayı iptali gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. İkametgah, 4 adet vesikalık fotoğraf, sertifikanızın bir nüshası ve T.C. kimlik belgenizin fotokopisi ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

ÖGG kimlik kartı yenilemek için kurslarda yenileme dersleri görmeniz gerekir. 50 saat görülen eğitimler sonrası yenileme sınavlarına katılım sağlayarak kimliğinizin geçerlilik süresini uzatabilirsiniz.

özel güvenlik

 

özel güvenlik haber

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.