Özel Güvenlik

Özel güvenlik kimlik kartı almak sıkıntı değil, iş bulmak sıkıntı

Özel güvenlik kimlik kartı alan sayısı günden güne artış göstermeye devam ediyor. Ülkemizin ekonomik sıkıntılar içinde olması nedeni ile, sektör üzerinden çalışmak isteyen ve özel güvenlik kartı almak için müracaatlar adeta bir birini kovalamakta. Genel olarak büyük şehirlerde özel güvenlik temel eğitimi veren, güvenlik şirketleri dolap taşarken, ögg kimliği alan çoğu kişinin özel güvenlik sertifikası adeta elinde kaldığı iddia ediliyor. İşkur kamu güvenlik alımlarında yaş şartı koyması işsizliği yoğun şekilde artırmaya devam ettiği belirtiliyor.  Son dönemlerde devlet hastaneleri ve üniversitelere işkur üzerinden alım yapmaya devam ederken, cogu ilde 35 yaş altı şartı aradığı görülmekte.

Özel güvenlik yaş şartı varmı ?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin bir çoğunun aradığı kriterlerin başında yaş şartı olup olmadığı gelmektedir. 5188 sayılı kanun çerçevesinde yaş kriteri bulunmamasına rağmen gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse özel sektörde çalışmak isteyen ögg ’ler devamlı yaş şartına takıldığı görülmekte ve en büyük sıkıntının bu yaş şartından kaynaklandığı belirtiliyor. Özel güvenlik eğitimi ‘ne başvuran kişilere kimlik kartı vermek için çeşitli güzel sözler söyleyen özel güvenlik şirketleri, 35 yaş üstü olan kişilerin iş bulmasında sıkıntı yaşayacağı konusunda hiçbir bili vermediği görülmekte. Bu neden ile 35 yaşının üstünde güvenlik kimlik kartı alan kişilerin %65 gibi bir bölümü iş bulamadan yenileme süreleri dolduğu bilinmekte.

35 yaş üstü işsizler ne yapacak ?

Kamu kurum ve kuruluşlarının da devamlı kurumlara alacakları elemanlar için 35 yaş şartı koyması işsiz vatandaşları adeta çileden çıkartmış durumda. 35 yaşında özel güvenlik kimlik kartı sahibi ile yaptığımız kısa bir söyleşide; İşsizlikten dolayı kimlik kartı aldım, malum kamu kurum ve kuruluşlarına torpilin olmadan önünden geçemezken, şimdide 35 yaş şartı konulmasının mantığını çözemiyoruz. ‘’Madem devlet bizden umudunu kesti35 yaşının üstünden gss borcu ve vergi almasın’’  hükümet buna ne zaman bir çözüm bulacak. Ekonomik kriz ve bu salgın nedeni ile cogu işsiz ekonomik destek bile alamadığı sosyal medyada görülmekte iken, birde kamuda işe girmek için 35 yaş şartı ülkemizi zora sokacağı gibi, mevcut hükümetide sıkıntıya sokacağını düşünüyorum. Seçim zamanı 35 yaş üstünden ne deyip oy alacaklar DEDİ.

Özel güvenlik kimlik kartı
Özel güvenlik kimlik kartı

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu