Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik kimlik kartı hangi durumlarda iptal olur

 

Ülkemizde özel güvenlik görevlisi olarak çalışmakta olan veya çalışmak isteyen binlerce vatandaş bulunmaktadır. Kimliği iptal edilen ve ne yapacağını bilemeyen de binlerce birey mevcuttur. Bu kişiler özel güvenlik kimlik kartı hangi durumlarda iptal olur sorusunun cevabını araştırmaktadırlar. Bu durum hem tedbir amaçlı hem de bilgi amaçlı olarak araştırılmaktadır.

Özel güvenlik kimlik kartlarının hangi durumda iptal olacağını maddeler halinde şöyle açıklayabiliriz;

  • Kimlik yenileme işlemleriniz sırasında güvenlik soruşturması işleminiz olumsuz sonuçlandı ise kimlik kartınız iptal edilebilir.
  • Hakkınızda devam eden bir soruşturma ve kovuşturma olması halinde özel güvenlik kimlik kartınız iptal edilebilir. Ancak soruşturma sizin lehinize sonuçlandığı taktirde kimlik kartı iadeniz yapılabilir.
  • Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmakta iken uyuşturucu içmek ya da tedarik etmekle suçlanmanız halinde ve suçlamanın ispat edilmesi halinde kimliğiniz iptal edilebilir.
  • Devlet aleyhine yıkıcı eylemlerde bulunan örgütlere üye olmanız ve eylemler yapmanız halinde kimlik kartınız iptal edilir.
  • 5188 sayılı kanun gereğince sizlere verilmiş olan yetkileri görev alanlarınız dışında kullanmaya çalıştığınızda ya da yetkilerinizi aştığınızda kimlik kartınız iptal edilir.
  • Görev alanlarınız da üst aramasını elle yapmak istediğinizde ve bu durum şikâyete konu olduğunda kimlik kartınız iptal edilir.

5188 sayılı kanun gereğince güvenlik görevlileri görev alanlarında sadece duyarlı cihazlarla üst araması yapabilmektedirler. Özel güvenlik kimlik  iptal olur sorusunun bir diğer cevabı da kanunla belirtilen yetkileri ve sorumlulukları yerine getirmediğinizde olabilir.

Özel Güvenlik Çalışma Alanları ve Yetkileri

Özel güvenlik görevlileri hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel şirketlerde çalışabilmektedirler. Özel şirketlerin bünyesinde çeşitli alanlarda güvenlikten sorumlu olarak görev yapmaktadırlar. Özel güvenlik görevlileri sorumlu oldukları alanda üniformalı ve kimlik kartları görünür vaziyette çalışmalıdırlar. Aksi halde şikâyete konu olabilir ve özel güvenlik kimlik kartı hangi durumlarda iptal olur konusunu araştırmaya başlayabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlileri topluma açık alanlarda da güvenlikten sorumlu olarak çalışabildikleri için bu gibi yerlerde kimlik kontrolü yapabilirler. Ayrıca görev aldıkları alanlarda duyarlı cihazlarla üst araması yapabilirler. Görev alanlarında silah taşıma izinleri de mevcuttur. Bulundukları alanda kaybolan eşyayı emanet olarak alabilirler. Üzerinde yakalama kararı bulunan bir kişiyi tespit ettiklerinde yakalama izinleri de kanunen verilmiştir.

Özel güvenlik kimlik kartı hangi durumlarda iptal olur konulu makale ile özel güvenlik görevlilerine bilgi güncellenmesi saglanmıştır.

özel güvenlik haber

Özel güvenlik kimlik kartı hangi durumlarda iptal olur
Özel güvenlik kimlik kartı hangi durumlarda iptal olur

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu