özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik kimlik kartı kaç gün sürer ?

Özel güvenlik kimlik kartı – Türkiye de güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin sayısı artış gösterirken, güvenlik kimlik kartı almak isteyen ve, özel güvenlik eğitimini alıp güvenlik sınavından geçerli not alanların merak ettiği konulardan biriside güvenlik kimlik kartı gelir süresidir. Bu sorunun cevabını ise özel güvenlik haber (ogghaber) olarak sizlere sunmaya çalışacağız. En çok merak edilen sorunun cevabı ise yapılan başvuru ve bulunduğunuz il ’e göre değişiklik göstermektedir. Güvenlik kimlik kartları hazırlanması itibari ile Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik daire başkanlığı tarafından özel güvenlik şubeye belirtmiş olduğunuz adrese PTT kargo aracılığı ile gönderilmektedir.

Özel güvenlik kartı uzun sürer mi?

Verilen adreste olmama veya kargo firmanızın sizi adreste bulunamaması durumunda bulunduğunuz İl’deki PTT şubesi veya PİM (Posta Dağıtım Merkezi)’de en az 1 hafta bekleme süresi içerisinde teslim almanız beklenilir.  Özel güvenlik sertifikası Başvurusu yapan kişilerin en az 6 ay önceden başvuru yapması gerekmektedir. Görülen özel güvenlik temel eğitim sonrasında güvenlik sertifikası ile özel güvenlik kimlik kartı bitim tarihleri aynıdır. 5 yılda bir yenileme özel güvenlik eğitimi alınmak zorundadır.

2020 yılında yapılan değişikler, özel güvenlik geçici kimliklerde geçerli olacaktır. Kanunda yapılan değişikliğe göre ilk defa özel güvenlik sertifikası alıp işe girecek kursiyerler, güvenlik soruşturması tamamlanan adaylar, bulundukları ildeki valiliklere başvurmaları halinde Özel Güvenlik Geçici Kimlik Kartı almaya hak kazanmışlardır. Kanunda yapılan diğer bir değişiklik ise 5 yılda zorunlu halde yapılması gereken özel güvenlik yenileme eğitimi 1 yıl kala kurslara başvuru yapılabilecektir. 5188 sayılı kanun ‘da yapılan bu değişiklik nedeni ile kimlik süresi dolan ve bu neden ile işinden olanların sayısının minimum seviyesine düşmüş olacaktır. Güvenlik kimlik kartı ‘nın önceden yenilemesi 5 yıllık sürede bir sorun teşkil etmemektedir, eski kimlik kartının bitiminden tarihinden, 5 yıllık süre tarihi ile başlayacaktır.

Özel güvenlik platformu olarak sektör içerisinde olumlu ve olumsuz haberleri ve değişiklikleri siz değerli okurlarımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

bizi özel güvenlik facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı