özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır  – özel güvenlik mesleği özel ve kamu kurumların koruma işini üstlenen ve son dönemlerin en popüler iş kollarından biri haline geldi. Özel güvenlik mesleği, çalışma alanı geniş olan günden günede çalışma alanı büyüyen bir koruma işi halinde geldi. Günden güne büyüyen ülkemizin nüfusun, güvenlik ve asayiş ihtiyacını kolluk  kuvvetlerinin tek başına yetişmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır
Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

Hemen hemen her ortamda ihtiyaç duyulan Güvenlik Görevlileri; İnsan topluluğunun yoğun bulunduğu alanlarda asayişi koruyan, daha ıssız ve tenha alanlarda ise mal güvenliğini sağlayan ve 5188 sayılı kanun kapsamında, çalışan kişilere güvenlik personelleri ‘dir. Özel güvenlik görevlisi olmak için Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası veya Silahsız Özel Güvenlik sertifikası şeklinde bulunan sertifikalardan başvuru yapacak kişinin uygunluğuna göre Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olması gerekmektedir. Özel güvenlik temel eğitimi tamamlayıp, özel güvenlik sınavı ‘nı kazanmış olan kursiyerlerin Özel Güvenlik Kimlik Kartı ‘nı çıkartabilmek adına aşağıdaki belirttiğimiz evrakların tamamını tamamlaması gerekmektedir.

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır
Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

Türkiye de son dönemlerin en popüler olan sektöründe yaklaşık 245 bin 358 özel güvenlik görevlisi olduğu bilinmekte. Vatandaşların gözlemlediği kadar kolay bir sektör olmadı bilinmektedir. Güvenlik temel eğitim ve ögg sınavı ‘ndan başarılı olan kişiler, kişinin şartlarına göre,  silahlı/silahsız sertifika alarak özel güvenlik görevlisi olmaya hak kazanırlar.  Özel güvenlik olmaya hak kazanan kişilere emniyet tarafından düzenlenen özel güvenlik kimlik kartı verilerek çalışma hayatlarını sürdürmeye hak kazanırlar.

Bu kapsamda 2000 yılı sonrasında özel sektörde bir istihdam alanı oluşmuş oldu ve bu kapsamda oluşturulan istihdam ile birlikte genel güvenlik sorunu büyük ölçüde azalmış ve oluşabilecek yeni tehlikelerin önceden önü kesilmiş oldu.

özel güvenlik kimlik kartı basım, dağıtım ücreti olan 30 yeni türk lirası, 01/01/2020 tarihinden itibaren 40 yeni türk lirası olarak güncellenmiştir.

Güvenlik kimlik kartı polikarbon malzemeden yapılmış, hafif ve sahtesinin yapılmasının zor bir şekilde üretilmiştir. Özel güvenlik başvurusu ‘da aktif olarak çalışan güvenlik görevlilerine ilk öncelik verilecek, aktif olarak çalışanlardan ise hava yolu, deniz yolu ve raylı ulaşım sistemlerinde görevliler ile adliye ve diğer kamu kurumlarında çalışanlara öncelik verilecektir. Bunun sebebi ise aktif olarak görevini devam ettiren personellerin görevini aksatmaması olarak belirtilmiştir.  Yeni özel güvenlik kimlik kartı alacak ögg personelleri çalıştıkları kurumların aracılığı ile il özel güvenlik şube müdürlüklerinden randevu alabilirler.  

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır
Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu