özel güvenlik sınavı

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel güvenlik görevlisi kurslarına katılım sağladıktan sonra sertifika almak gerekiyor. Sertifikası olan adaylar daha sonra yapılacak olan ÖGG sınavlarına katılım sağlıyor. Sınavdan başarı ile geçen adaylar kimlik belgelerinin sahibi oluyor. Peki kimlik kartı alma süreci nasıl işliyor? Kimlik başvurusu nasıl yapılıyor?

Özel Güvenlik Yeni Kimlik Kartı Başvurusu

Özel Güvenlik Yeni kimlik kartı sahibi olmak için ilk aşama kurslara katılım sağlamaktır. Kurslara 100 saatlik teorik eğitim gören kursiyerlerin gerekli şartları taşımaları dahilinde kendilerine kurum tarafından onaylı sertifika verilir. Sertifika alan adaylar yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlayabilir. Sınavlara katılarak 60 puan ve üzerinde alanlar randevu almak dahilinde yeni kimlik kartı başvurusu yapabilir. Kimlik kartı almak için gerekli olan evraklar ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yeni kimlik talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru sonrasında özel güvenlik kimlik kartı sorgulama işlemini internet üzerinden yapabilirsiniz.

  • Başvuru dilekçesi
  • C. kimlik belgesi
  • Kurs sonrası alınan sertifikanın bir örneği
  • Adli sicil kaydı
  • Sağlık raporu
  • Eğitim durumunu gösteren belge
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Güvenlik kimlik harcı ödendiğine dair makbuz
  • Kan grubu kartı

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel güvenlik kimlik kartı işlemi yapmadan evvel yukarıdaki evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Şayet büyük bir ilde ikamet ediyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü internet siteleri üzerinde randevu formları yer almaktadır. Bu formları doldurmanız gerekir. Ancak az nüfuslu illerde ikamet eden özel güvenlik görevlilerinin kimlik kartı randevusu almak için kullanacağı farklı yöntemler mevcut olabilir. Emniyet Müdürlüğü’ne telefon kanalı ile ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kimlik başvurusu yapmanızın ardından hakkınızda güvenlik soruşturması başlatılacaktır. Güvenlik soruşturmasının olumlu olmasının ardından kimlik basım süreci başlar. Yeni kimlik ya da kimlik yenileme başvurularınızın ne durumda olduğuna dair sorgulama işlemini İl Emniyet Müdürlüğü internet sayfaları üzerinden yapabilirsiniz.

Özel güvenlik kimlik kartı  işlemi sonrası kimliğiniz 3 iş gününde tarafınıza teslim edilecektir. İlçelere 4, köylere ise 7 günde PTT A.Ş. tarafından teslimat sağlanmaktadır. Kimlik kartlarınızın basımı gerçekleştiği halde hala tarafınıza ulaşmadıysa da sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu