ÖGG Bilgi

Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Maaşları – dünya ’nın ve ülkemizin en popüler iş kollarından biri olan özel güvenlik sektörü son dönemlerde hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiği görülmekte.

Özel Güvenlik Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları

Sektör içerisinde çalışanların yoğun olarak özel sektörde görev yaptığı bilinmekte ve güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin en çok merak edip araştırmak istediği konu se özel güvenlik maaşları ne kadar olduğu bilgisine ulaşmak isteyenler sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bilindiği üzere 696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler sürekli (kadrolu) işçi statüsüne geçti. Bu neden ile kamu kurum ve kuruluşunda çalışan güvenlik görevlileri ile özel sektörde çalışan güvenlik görevlileri ‘nin maaş farklılıkları görülmektedir.

Kamu özel güvenlik ve özel sektör farkı nedir ?

Kamu özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edenler, 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile sürekli işçi pozisyonuna geçtikleri bilinmektedir. Daha önceleri taşeron şirketleri üzerinden kamuda istihdam edilen güvenlik görevlileri çoğunluk olarak asgari ücret bandında çalışmakta oldukları sürekli işçi pozisyonuna geçtikten sonra maaşlarında farklılıklar yaşandığı bilinmekte. Bazı kamu kurumlarında asgari ücretin üzerinde alan kişilerin maaşlarında düşüş yaşandığı bilinirken, asgari ücret üzerinden çalışanların ise yıllık gelirlerinde artış olduğu gözlenmekte. (Tediye ödemeleri gibi alacakların da hesaplanması ile), özel sektör güvenlik maaşları kamu çalışanlarına göre biraz daha farklılık göstermektedir. Kırsal kesimlerde genel olarak asgari ücret bandında çalışılırken, büyükşehirlerde bu ücretin farklı olduğu bilinmekte, genel olarak İstanbul, İzmir, Kocaeli gibi illerde kamuda çalışan işçilerden yüksek ücret alınan özel güvenlik personelleri olduğu bilinmekte.

Özel güvenlik şirketleri arasındaki farklar

Maaş farkları bulunduğun illere göre değişik gösterse de bu durum çalışmakta olduğun şirketin statüsüne de bağlı olabilmekte, köklü kuruluşa sahip olan bir şirket ile merdiven altı bir firmada aldığın maaşlar hiçbir zaman birbirini tutmadığı gibi merdiven altı firmalarda çalışmanın büyük sıkıntılarda içerdiği bilinmektedir.  2020 özel güvenlik maaşları 2750 tl olarak asgari ücretin artış göstermesi ile oluşan rakamdır. Silahlı/silahsız özel güvenlik görevi yapan kişiler arasında da maaş farklılığı olduğu bilinmekte bu ise genel olarak aradaki fark yine şehire göre değişiklik gösterse de 500 ile 750 tl arasında olduğu bilinmekte.

Özel Güvenlik Maaşları

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özel sektör tablosunda devlet hastaneleri diyor devlet hastenesi özel sektör mü 😃😄😀 bir yanlışlık oldu sanırım tabloyu hazırlarken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.