özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik Nasıl Olunur

Özel güvenlik Nasıl Olunurilk başta makalemize başlamadan önce  özel güvenlik nedir sorusunun cevabını vererek sektör içerisinde çalışmak isteyenlere kısaca bilgi paylaşmış olalım ve devamında ise özel güvenlik nasıl olunur, güvenlik olmak için ne gerekli gibi soruları sizlerle paylaşalım.

Özel güvenlik Nasıl Olunur
Özel güvenlik Nasıl Olunur

Özel güvenlik  nedir ?

Özel güvenlik görevlisi bulundukları veya bağlı oldukları işyerlerinde can ve mal güvenliğini korumakla mükellef, 5188 sayılı kanun kapsamında çalışma hayatını sürdüren ve bu kanun kapsamında eğitim alıp özel güvenlik kimlik kartı ‘na hak kazanmış kişilere verilen ad ’dır. Güvenlik görevlileri kamu kurum kuruluşu veya özel sektördeki işyerlerini koruma yaparken, vatandaşların değerli varlıklarını korumak ve kişi korumasıda yapmaktadır.

 Ülkemizde güvenlik sektörü ‘nün günden güne yoğun şekilde artışı gözlenmektedir. Silahlı/silahsız olarak 2’ye ayrılan güvenlik görevlileri neredeyse günümüzde asayişin sağlanması acısında her alanda görev yapmaktadır. Özel Güvenlik Nasıl Olunur sorusunu soranların ilk başta eğitim almaları gerekmektedir ve bunların başında iletişim, doğal afet, yangın, güvenlik tedbirleri gibi eğitimler almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan istatistiklere göre cogu ülkenin askeri sayısını geçen bir sayıda ülkemizde 1,5 milyon özel güvenlik sertifikası sahibi ögg personeli olduğu açıklanmıştı. İçindeki olduğumuz yılda bu sayı daha da artış göstermesi beklenmekte.

Özel güvenlik olmak Nasıl Olunur ?

Güvenlik görevlisi olabilmek için ilk olarak akla gelen konunun özel güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusu olması gerekmektedir. Bunun için bulunduğunuz ildeki özel güvenlik eğitim ve güvenlik sertifikası vermeye yetkili olan bir özel güvenlik şirketi ‘ne başvurmanız gerekmektedir. Özel güvenlik temel eğitim tamamlayan kişiler,  emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılan özel güvenlik sınavı ’nda başarı olan kişilere silahlı/silahsız (kişinin şartlarına göre) özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar.

Güvenlik Eğitimi ‘ni tamamlayan kursiyerler, emniyet genel müdürlüğü tarafından yılda 6 kez yapılan Ögg sınavı ‘na tabi olurlar. Bu yapılan sınavdan 60 ve üzeri puan alan adaylar özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılır. Yapılan sınavdan 60 altı puan alan kursiyerler özel güvenlik sınav ücretini yatırarak tekrar sınava girebilmektedir. Bayan güvenlik ve erkek güvenlik ayrımı yapılmamaktadır. Bayan güvenlik görevlileri ‘de ülkemizde sıkça iş bulabildikleri ve çalıştıkları görülmektedir.

Özel güvenlik Nasıl Olunur
Özel güvenlik Nasıl Olunur

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu