Ögg Bilgi

Özel güvenlik nasıl olunur? özel güvenlik dersleri nelerdir

Özel güvenlik nasıl olunur, sorusunun en kısa cevabı olarak bir özel güvenlik eğitim eğitim kursuna başvurulması geliyor. Kayıt yaptırıldıktan sonra emniyet genel müdürlüğü tarafından yılda 6 defa gerçekleştirilen özel güvenlik sınavı ‘na girmesi. Ve bu sınavdan en az 60 puan ve üzerinden bir puan alması gerekmektedir.

Özel güvenlik kursuna kayıt olan ve birbirini takip eden 4 sınava girme hakkı bulunmaktadır. Peş peşe girdiği 4 ögg sınavından başarız puan alınması sonucunda yeniden kayıt yaptırması gereklidir. Bilinmesi gereken en önemli nokta ise kayıt yaptırmak ve özel güvenlik olmak isteyen kişilerin sabıka kayıttı bulunmaması gerekmektedir.

Silahlı/silahsız özel güvenlik sertifikası

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışma hayatını sürdürmek isteyenlerin ilk olarak silahlı özel güvenlik kimlik kartı veya silahsız özel güvenlik sertifikası arasında seçim yapması veya hangi sertifikayı alabileceğinin kriterleri incelemesi gerekmektedir. Silahlı özel güvenlik olmak için lise mezunu olunması ve 21 yaşını doldurmuş olunması gerekmektedir. Bu kriterleri tutan kursiyerler.

Özel güvenlik nasıl olunur
Özel güvenlik nasıl olunur

Silahlı özel güvenlik sertifikası almak için özel güvenlik eğitimi veren kurslara başvuru yapabilirler. Silahsız özel güvenlik sertifikası alabilmek için ise ortaokul mezunu (8 yıllık) olunması gerekirken, yaş kriteri ise 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu kriterlere uyan ve sabıka kaydı bulunmayan kişiler ise silahsız özel güvenlik sertifikası almak için bulunduğu ildeki özel güvenlik temel eğitim kurslarına başvuru yapabilirler.

Özel güvenlik ders olarak ne görüyor ?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen vatandaşların göreceği dersler en çok kursiyerler tarafından merak edilen bir konudur. İlk defa Kurs ’a başvuru yapan kişi silahlı sertifika alacaklar 120, silahsız sertifika alacaklar ise 100 saat temel eğitim görmektedir. Bu ise gün bazına vurulduğunda silahlı 17 silahsız ise 13,5 güne tekabül etmektedir. Kurslarda görülen dersler ise:

Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları : 20 saat

Güvenlik Tedbirleri : 20 saat

Etkili İletişim: 12 saat

Temel İlk Yardım: 10 saat

Kalabalık Yönetimi: 10 saat

Kişi Koruma: 9

Yangın Eğitimi: 8

Güvenlik Sistem ve Cihazları: 5

Genel Kollukla İlişkiler: 4

Uyuşturucu Madde Bilgisi: 2

Silah Bilgisi ve Atış: 20 (silahsız özel güvenlik sertifikası alacak kursiyerler buna tabi değildir)

Özel güvenlik nasıl olunur sorusu için özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu