Ögg Bilgi

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Güvenlik ihtiyacı uzun yıllardır süregelmektedir. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında şahısların, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör aktörlerinin mal varlıklarını korumak amacı ile bünyelerinde özel güvenlik birimi kurmaları ya da özel güvenlik şirketlerinden personel istihdam etmeleri gerekmektedir. Ayrıca sektör son yılların en çok personel ihtiyacı olan meslek dalları arasında yerini almaktadır.

Hal böyle olunca akıllara özel güvenlik nasıl olunur sorusu geliyor. Özel güvenlik olabilmek için ilk olarak İçişleri Bakanlığı faaliyet izni olan kurslara katılım sağlamak gerekiyor. Silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi kurslarında adaylara temel eğitimler veriliyor. Eğitimler sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavlara katılım sağlamak gerekiyor.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur
Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Sınavlarda özel güvenlik görevlisi adaylarına 100 soru yöneltiliyor. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara da ekstra 25 adet silah bilgisi sorusu soruluyor. Bu sorulardan adayların minimum 60 puan alması gerekiyor. Her adayın 5 defa sınava girme hakkı bulunuyor.

Özel güvenlik görevlisi adı verilen ÖGG sınavı yılda 6 kez yapılıyor. Adayların kurs bitimlerinde sertifika aldıktan sonra şartları taşımaları dahilinde sınavlara sınav harcını yatırarak kayıt olmaları gerekir. Sınavlarda başarı gösteren adayların sertifika aldıkta sonra özel güvenlik görevlisi kimlik belgelerini almaları gerekir. Kimlik belgesi harç tutarı 737 TL’dir. Sahip olunan kimlik belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Özel güvenlik nasıl olunur diye merak edenler için güvenlik görevlisi olma aşamalarından kısaca bahsettik. 5 yılın sonunda kimlik yenileme eğitimlerine katılmanız ve yine Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan kimlik yenileme sınavına katılım sağlamalısınız. Sınavlardan iyi not almak isteyenlerin dönem dönem internet üzerinde yayınlanan çıkmış soru ve cevapları incelemeleri avantaj olacaktır.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur
Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Özel güvenlik görevlisi olmak için ayrıca adayların belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

  • C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • En az ortaokul mezunu olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Görevini ifa etmesini gerektirecek fiziki ve zihinsel herhangi bir engel bulunmaması
  • Ağır suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

özel güvenlik

Özel Güvenlik Haber ogghaber

Etiketler

Ahmet Çelik

2010 yılından itibari ile özel güvenlik haberleri sitesinde editörlük yapmaktayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.