Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik nedir

özel güvenlik nedir

güvenlik sektöründe çalışmak isteyen kişilerin cogunlugu dünyada oldugu gibi türkiyede’de de günden güne fazlalaştığı ve günümüzün ekonomik şartlarında ve işsizliğin fazla olmasını nedeni ile genç nesili özel güvenlik sektörüne yönelttiği görülmektedir. atanamayan öğretmen ve 2 yıllık üniversite mezununlarının da Güvenlik iş kolunda sıkca görülmektedir.

Özel Güvenlik Nedir ?

5188 sayılı kanun nezrinde kurum ve kuruluşların mal ve can güvenliğini sağlamak amacı ile kurulmuş birimlerde çalışan ve belli eğitim ve sınav surecinden geçerek, eğitim almış kişilere özel güvenlik denir. Özel Güvenlik Nedir diye araştırma yapan kişilerin bir nebzede olsa kısada olsa ön bilği amaçlı sizlere Özel Güvenlik kime denir, özel güvenlik görevlisinin yetkilerinden kısaca bahsedeceğiz

Özel Güvenlik Kime Denir ?

5188 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürüten özel güvenlik görevlisi olmak için, emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube tarafından denetlenen ve kontrol eden herhangi bir özel güvenlik eğitimi veren şirket’ten eğitim alan kursiyerler, yine 5188 sayılı kanun kapsamında özel güvenlik şube tarafından Güvenlik Sınavı‘na tabi tutulur ve bu sınavdan 60 puan ve üstü alan kişiler güvenlik sertifikası almaya hak kazanır. Başarı sonucu özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanan kişiler egitim vermiş oldukları belgeleri tamamlayarak özel güvenlik şube randevu alarak evraklarını teslim ederek güvenlik kimliği almak için beklerler.

özel güvenlik görevlisinin yetkileri

özel güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanun kapsamında önleyici görev yaparak bağlı bulunduğu kamu kurum, kuruluşu veya özel sektörde çalışmış oldugu projedeki mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla görevlerine devam ederler.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu