Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik nedir

Özel Güvenlik Nedir

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu özel güvenlik nedir konusudur. İnsanlar bu mesleği icra etmek istemekte ve araştırmaktadırlar. Çalışma saatleri, görev ve yetkileri ve çalıştıkları alanlar merak edilmektedir. Özel güvenlik görevlileri onaylı kurslara katılmak ve bu kurslarda eğitim almak zorundadırlar. Kursu başarı ile bitiren kursiyere özel güvenlik sertifikası verilmektedir.

Özel güvenlik kurslarına katılmak için belirli şartları taşıyor olmanız gerekir. Yaş, boy, sağlık, eğitim durumu gibi konulardaki bazı şartlar kursa kayıt yaptırmak isteyen kişilerde aranmaktadır. Bu şartları yerine getirerek kursta eğitim almaya hak kazanırlar. Daha sonra aldıkları sertifika ile ÖGG Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan sınava girmeye hak kazanılır. Bu sınavda başarılı olan kişiler ise özel güvenlik kimlik kartı sahibi olarak çalışmaya hak kazanırlar. Buraya kadar açıklanan kısım özel güvenlik nedir sorusuna cevap vermekten çok nasıl özel güvenlik olabileceğinize dair bilgilendirme idi.

Özel güvenlik kimlik kartı sahibi kişiler hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Özel güvenlik görevlileri çalıştıkları bölgedeki can ve mal güvenliğinden sorumlu olarak çalışmaktadırlar. Alışveriş merkezleri, konser alanları, stadyumlar ve bankalar genellikle yoğun olarak görev yaptıkları alanlardır. Buradaki güvenlikten özel güvenlik görevlileri sorumludurlar. Özel güvenlik görevlileri üniforma ile çalışmak zorundadırlar. Ayrıca kimlik kartları da görünür vaziyette olmalıdır. Özel güvenlik görevlileri kişisel koruma hizmeti de verebilmektedir. Bu gibi durumlarda sadece tek bir kişinin ya da bir grubun güvenliğinden sorumlu olurlar.

Özel güvenlik Çalışma Saatleri ve Yetkileri

Özel güvenlik görevlileri ile alakalı merak edilen bir diğer konu ise bu işi yapanların kaç saat çalıştıkları ve yetkilerinin neler olduğu konusudur. Bu konuda özel güvenlik nedir konusunun içerisinde detaylıca anlatılmalıdır. Özel güvenlik görevlileri de iş kanununa bağlı olarak haftada en fazla 45 saat çalıştırılabilmektedir. Yine aynı kanuna bağlı kalınarak bu kişiler günde en fazla 11 saat çalışmaktadır. Haftada 24 saat kesintisiz olmak kaydıyla izinlerini de kullanabilmektedirler. İstisnai bir durum olarak özel güvenlik görevlilerinin gece mesaisi 7,5 saat ile sınırlandırılmamıştır. Gece mesaisindeki bir özel güvenlik görevlisi 11 saat mesai yapabilir.

Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında kimlik kontrolü ve üst araması yapabilirler. Kaybedilen eşyaları emanete alabilirler. İnsanları duyarlı cihazlardan geçirme yetkileri vardır. Yakalama emri olan bir kişiyi yakalayarak kolluk kuvvetlerine teslim edebilirler. Üst arama işlemini elle yapamazlar. Silah taşıyabilirler.

özel güvenlik haber

Özel güvenlik nedir
Özel güvenlik nedir

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu