Ögg Bilgi

Özel Güvenlik nedir

Özel Güvenlik nedir,  günümüzün en popüler mesleklerinden bir tanesidir. Üstelik iş ilanları sitelerini inceliyorsanız en küçük şehirlerde dahi birkaç adet ilan bulmanız mümkündür. Bu mesleği icra edebilmek için öncelikle kurslara katılmak gerekiyor. Daha sonra yapılan sınavlardan başarı ile geçerseniz sertifika sahibi oluyorsunuz. Silahlı ya da silahsız sertifikasına sahip olduktan sonra iş başvurularında bulunabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kurs Aşaması

Özel ya da kamu sektöründe asayişten sorumlu olarak görev almak isteyenlerin il ve ilçelerinde bulunan kurslara belirli bir ücret mukabilinde katılım sağlaması gerekiyor.

Her ilde ve ilçede sertifika verme yetkisi olan pek çok kurum bulunuyor. Bu kurumlar isteğiniz doğrultusunda silahlı ya da silahsız belgenizi sizlere teslim ediyorlar. Eğitimleriniz burada gerçekleşiyor. Teorik ve pratik bilgiler kurum çatısı altında kursiyelere eğitimciler tarafından aktarılıyor.

Özel Güvenlik
Özel Güvenlik

Kurs bitiminde ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir sınava katılmanız gerekiyor. Bu sınavın adı ÖGG olarak biliniyor. Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bu sınava katılım sağlamalısınız. İlan edilen tarihlerde yılda 6 defa yapılan bu sınava katılabilirsiniz. Sınavda başarılı olabilmek için 100 puan üzerinden asgari 60 puan almanız gerekir.

Şayet 60 puan alamadıysanız üzülmeyin. 4 kez daha sınava girme hakkınız bulunuyor. Sınavlara katılım ücreti ödeyerek tekrar başvuru yapabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

Güvenlikçi olmak için kurslara katılmak gerektiğinden söz ettik. Ancak tercih hakkı tamamen size ait oluyor. Silahlı ya da silahsız olmak üzere kurslar bulunuyor. Bu kurslarda verilen eğitimler tamamen birbirinden farklı oluyor. Eğitim kurumu ile görüşmeye gittiğinizde başvuru aşamasında hangi kursa katılmak istediğinizi yetkililere söylemelisiniz.

 1. Silahlı Eğitim Kursu

Silahlı sertifikası almak için katılacağınız kurs 120 saatten oluşmaktadır. Kurs toplamda 18 gün sürüyor. Hafta sonu kurs olmamakla birlikte hafta içi uygun saatlerde açılmış olan kurslara katılım sağlayabilirsiniz. Teorik anlamda görülecek eğitim 15 günlüktür. Kalan 3 gün ise silah kullanımına yönelik olarak verilmektedir.

Pratik eğitimden sonraki iki gün teorik anlamda verilen eğitimin yanı sıra son gün de kursiyerler atış poligonuna çıkarılır. Son günde belirlenen sayılarda atış yapmanız istenir. Ancak bazı kurslar haftada sadece 1 gün tatil yaptığından dolayı kursun 17 gün sürme durumunu da dile getirmekte yarar olacaktır. Ancak gün içinde maksimum 8 saat eğitim verilmektedir.

Haftada en az 1 gün eğitime ara verilmesi zorunlu tutulmuştur. Tabi ders program akışı eğitmen şahsın müsaitlik durumuna ve kuruma göre değişiklik gösterecektir. Silahlı eğitim kurslarının fiyatları silahsız kurslara göre daha fazladır. İllere ve kurum kalitesine göre de elbette ki fiyatlar değişkenlik gösterir. Bu kursları incelemeli ve bilgi edindikten sonra kayıt olmalısınız. Daha evvel kurslara katılmış olan yakınlarınız varsa, kurum ile ilgili bilgi de alabilirsiniz.

 1. Silahsız Eğitim Kursu

Silahsız eğitim kurslarına çok talep var. İş imkanının geniş olması sebebi ile de tercih ediliyor. Silahsız eğitim kursları genel olarak 15 günden oluşuyor. 100 saat olduğunu söylemek daha anlaşılır olacaktır. Silahsız eğitimlerde belirlenmiş olan devamsızlık süreleri vardır.

Şayet bu süreleri aşarsanız başarısız sayılırsınız. Mazeretli ve mazeretsiz olarak toplamda 20 saat devamsızlık kullanabilirsiniz. Ancak bu sürelerin aşılması durumunda ÖGG adı verilen sınava katılım sağlayamazsınız.

Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

Yalnızca kursa katılarak meslek sahibi olmak mümkün değildir. Bu görevi icra edebilmeniz için de bazı şartları sağlamanız gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sicil kaydının temiz olması
 • Yaş sınırı silahlı ve silahsız sertifikaya göre değişiklik gösteriyor. 18 yaşını dolduranlar silahsız, 21 yaşını dolduranlar da silahlı sertifika sahibi olabilir.
 • Kamu haklarından yasaklı olmamak
 • Kurslara katılarak almış olduğu eğitimi başarı tamamlamak
 • ÖGG sınavından minimum 60 puan almış olmak
 • Eğitim şartı da silahlı ve silahsız eğitimde değişiklik gösteriyor. Silahlı sertifika sahibi olmak için lise mezunu olmak gerekirken, silahsız eğitim için en az ortaokul mezuniyeti yeterli oluyor.
 • Cinsiyet fark etmiyor.
 • Uyuşturucu madde kullanma, kaçakçılık, devlet aleyhine suç, rüşvet, zimmet, irtikap, sahtecilik, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık, devlet sırlarını ifşa, ırza geçme, laf atma, çocuk, kadın, kız kaçırma, fuhuş yapımına aracılık etmek ya da teşvik etmek gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekiyor.
 • Siyasi partiye üye olmalarında engel bulunmamaktadır.

Bu şartları taşıyorsanız özel güvenlik olmanızda herhangi bir engel bulunmuyor demektir.

Güvenlik Görevlilerinin Yetki ve Sorumlulukları

Güvenlik görevlilerinin yetkileri 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanın ile düzenlenmiştir. Kanuna göre ifa etmeleri görevlerden kaynaklı yetkiler aşağıdaki gibidir;

 • Türk Ceza Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu gibi kanunlarımızın ilgili maddeleri baz alınarak zor kullanma yetkileri bulunmaktadır.
 • Kayıp durumda bulunan ya da sahibi tarafından kasti olarak bırakılan eşyayı emanet olarak kabul etmek durumundadır.
 • Görev yaptığı mahalde herhangi bir olay olması durumunda, burada bulunan ve delil niteliği taşıyan maddeleri korur. Olay yerine kimsenin girişine izin vermez. Hatta Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında yakalama hakkı da bulunur.
 • Ayrıca yine can ve mal güvenliği tehlikede olan bir şahsın tehlikeden korunması amacı ile suçu işleyen ya da şüpheli şahsı yakalama yetkisi de mevcuttur.
 • Koruduğu bölgeye giriş ve çıkışları kontrol eder. Geçişte şahısların üzerlerini dedektör yardımı ile arar. Eşyalar cihazlardan geçirilerek tehlike arz edip etmediği kontrol edilir.
 • Yine herhangi bir etkinlik esnasında, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu ortamlarda güvenliğin sağlanması amacı ile bölgeye gelen kişileri arar.
 • Şayet bir şahıs için kanun tarafından yakalama emri verirse  güvenlik görevlisinin yakalama hakkı bulunur.
 • Tren garı, liman, hava meydanı gibi kalabalık alanlarda şahısların kimlikleri sorulur, üstleri ve yanlarında bulundurdukları eşyalar aranır.Eşyalar X-ray adı verilen cihazdan geçirilirken şahısların de duyarlı kapılardan geçişi sağlanır. Böylece üstlerinde kesici, delici, patlayıcı madde olmadığına kanaat getirilir.
 • Doğal afet anında yardım talebinde bulunulması halinde konut ve çalışma alanlarına giriş yapabilir.

Güvenlik Görevlisi İstihdam ve Çalışma Saatleri

güvenlik haberlerini inceliyorsanız kendilerinin iş anlamında ne kadar şanslı olduğunu da biliyorsunuz demektir. Silahsız çalışanlar genel olarak asgari ücret alırken, silahlı çalışanlar asgari ücretin 500 TL kadar fazlasını alırlar. Hastane, lüks site, fabrika, banka gibi çok çeşitli istihdam alanları bulunmaktadır.

Çalışma saatleri ise iş yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin vardiyalı noktalarda haftada bir kez vardiya değişimi yaşanmaktadır. Ayrıca güvenlik görevlileri dışarıda beklediğinde olumsuz hava şartlarında da etkilenebilirler.

Özel Güvenlik
Özel Güvenlik

Şayet bu mesleği tercih etmek istiyorsanız esnek çalışma saatlerini sorun etmemeniz gerekir. Çalıştığınız kurum, kuruluş ya da iş yerine göre gündüz çalışabileceğiniz gibi gece de çalışma durumunuz bulunabilir. Özellikle vardiyalı olarak çalışmaya alışkınsanız vakit kaybetmeden bir kursa yazılmanız avantaj olacaktır.

Güvenlik ya da asayiş bir ihtiyaçtır. Zaman geçse de insanların bu ihtiyacı her daim var olacaktır. Bu sebeple mesleği ölmeyecek bir meslek olarak tanımlamak mümkündür. Geniş istihdam alanlarının avantajından da yararlanarak hemen bir kursa yazılabilir ve siz de güvenlik görevlisi olabilirsiniz.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu