özel güvenlik sınavı

Özel Güvenlik Randevu

Özel Güvenlik Randevu

Özel güvenlik görevlisi kurslarına katılım sağladıktan sonra sınavı kazanan adayların yeni kimli kartı sahibi olabilmeleri için özel güvenlik randevu sistemi üzerinden randevu almaları gerekiyor. Yine aynı şekilde kimlik değişikliği yapacak olan özel güvenlik görevlileri de randevu almalıdır. Yani daha açık bir ifade ile özel güvenlik randevusu sadece kimlik kartı sahibi olmak için alınmaktadır.

Bildiğiniz gibi özel güvenlik görevlileri Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı bünyesine bağlı olarak istihdam edilmektedir. Yapılacak olan sınavlardan kimliklerin basımına ve adaylara teslimine kadar tüm bu süreçler daire başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Sizler için özel güvenlik randevu nasıl ve nerden alınır? sorularının cevaplarını araştırdık.

Özel Güvenlik Randevusu Nereden Alınır?

Özel güvenlik görevlisi kimliğini bastırmak isteyen personelin randevu alabilmesi için genel geçer bir sistem kurulmamıştır. Daire Başkanlığı tarafından böyle bir sistem kurulmamasına karşın İl Emniyet Müdürlükleri tarafından kurulmuş olan sayfalar üzerinden randevu alınabilmektedir. Ancak bu işlem genel olarak büyükşehirlerimizde geçerlidir.

Nüfusu daha az olan şehirlerde Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinde randevu almak için bir form olmayabilir. Bu şehirlerimizde özel güvenlik randevu sistemi farklılık arz etmektedir. Yazacağınız bir dilekçe ile İl Müdürlükleri’ne başvurunuzu yaparak randevu alabilir ve kimliğinize kavuşabilirsiniz.

Peki Özel Güvenlik Randevusu Nasıl Alınır?

Büyükşehirlerde kurulan sistemlere ise T.C. kimlik numarası ile giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yapmanızın ardından il müdürlüğü uygun randevu saatleri gösterilecektir. Randevu almak istediğiniz tarih ve saati seçtikten sonra sisteme bu işlemi kaydetmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sistem üzerinde randevunuz görünmez ve işlem yapamazsınız.

Özetle ilk olarak ikamet ettiğiniz ilin İl Emniyet Müdürlüğü sayfası üzerinde randevu formu olup olmadığını teyit ediniz. Böyle bir forma ulaşırsanız formu doğru bir şekilde doldurarak randevu alabilirsiniz. Fakat randevu sistemine ulaşamazsanız yapmanız gereken bir dilekçe yazarak teslim etmek olacaktır.

Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir;

Tarih

……………………. İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NE

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında özel güvenlik personeli olarak istihdam edilmek için kurslara katılarak yapılan özel güvenlik görevlisi sınavlarını başarı ile tamamladım.

Özel güvenlik görevlisi kimlik kartımın basılarak tarafıma ulaştırılmasını arz ederim.

 

İmza

Ad Soyad

Dilekçeniz ile yaptığınız başvurunun ardından hakkınızda güvenlik soruşturması başlatılacaktır. 1 aya yakın sürecek güvenlik soruşturması sonucu temiz olan adayların kimlikleri taraflarına teslim edilecektir.

Özel Güvenlik Kimlik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Sistem üzerinden ya da elden dilekçe yardımı ile yapacağınız başvuru sonrasında aşağıdaki evrakları teslim etmeniz gerekecektir;

 • Kimlik kartı başvuru dilekçesi
 • Valilik onayı ile kursa katıldığınıza dair aldığınız temel eğitim sertifikasının bir nüshası
 • E-devlet üzerinden de alınabilecek adli sicil kaydı
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • “Özel güvenlik görevlisi olur” ibaresi olan ve tam teşekküllü hastanelerden alınmış sağlık raporu
 • Eğitim durumunuzu gösteren belgenin aslı ve bir nüshası
 • 2 adet arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması formu
 • C. kimlik belgesi ya da bu belge yerine geçebilecek pasaport ya da ehliyet fotokopisi
 • Kan grubu belgesi
 • Harcın ödendiğine dair belge

Bu belgelerin asılları incelenerek fotokopileri aslı gibidir yapılacaktır. Ayrıca kimlik belgesine sahip olmak isteyen adayların yıllara göre belirlenmiş olan tutarlar özel güvenlik harcı başlığı ile vergi dairelerine yatırılmalıdır. Alacağınız sağlık raporlarında da nöroloji, ortopedi, kulak burun boğaz, göz ve psikiyatri doktorlarının imzası olmalıdır.

Bu evraklar ile birlikte özel güvenlik randevu aldıktan sonra Emniyet Müdürlükleri’ne gitmelisiniz. Ancak yaşadığınız yerleşim yeri Jandarma’ya bağlı ise evrakları Jandarma’ya teslim etmeniz gerekecektir. Evrakların tesliminin ardından hakkınızda yapılacak güvenlik soruşturması olumlu olursa kartınızın teslimatı yapılacaktır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartımı Kaç Günde Alırım?

Özel güvenlik kimlik kartı alacak olan personelin özel güvenlik randevu alması ve başvurusunu yapması ile soruşturma başlar. Güvenlik soruşturmaları 1 aya yakın sürmektedir. Yapılan soruşturmaların ardından özel güvenlik görevlisi kimlik kartı almaya hak kazanan adayların kimlikleri onaylanacaktır. Onaylanan kimlikler basım sürecine girecektir.

Basılan kimlikler Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na teslim edilecektir. Daire Başkanlığı ise kimlikleri isimleri ile eşleştirerek eksiksiz olduğuna karar verdikten sonra sahiplerine ulaştırılması amacı ile PTT A.Ş.’ye teslim edecektir. PTT teslim aldığı kimlikleri adayların belirttiği ikamet adreslerine gönderecektir. Gönderilen kimlikler il merkezlerine 3 iş günü içerisinde ulaşacaktır.

İlçe merkezlerine gönderim süresi 4 iş günü, köylere ise 7 iş günü olmaktadır. Bu süre zarfında şayet kimliğiniz gelmezse verdiğiniz adresin doğru olduğuna emin olunuz. Kimlik basılma sürecinde adres değişikliği yaşarsanız yeni adresinizi muhakkak bildirmeniz gerekecektir. Yoksa kimliğinizi teslim alamazsınız. Peki kimliklerin basıldığından ve adresinize gönderileceğinden nasıl haberdar olacaksınız? Bu sorunun cevabı da oldukça basittir.

Özel güvenlik randevu aldıktan sonra Özel Güvenlik Daire Başkanlığı internet sitesi üzerinde yayınlanan duyurulara bakmanız gerekecektir. Nasıl ki sınav sonuçlarının açıklanacağı duyurular bölümünden ilan ediliyor ise teslimatı yapılacak kimlik sayısı ve kimliklerin postaya verileceği tarih de ilan edilmektedir. PTT tarafından kimlikleriniz kısa zaman içinde adresinize teslim edilir.

Kimliğiniz Adresinize Gelmiyor İse;

 1. Adresinizin doğruluğunu teyit edin. Şayet adres değişikliğine gitmiş ancak bu durumu bildirmemişseniz kartınız tarafınıza teslim edilemeyecektir.
 2. Güvenlik soruşturmanız olumsuz sonuçlanmış olabilir.
 3. Özel güvenlik kimlik kartı almak için gerekli şartları taşımıyor olabilirsiniz.
 4. PTT kargo gönderiminde aksaklık meydana gelmiş olabilir.
 5. Kimlik basımında hatalar olabilir.

Şayet kimliğinizin basılmış ancak tarafınıza gönderiminde sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız PTT ile iletişime geçiniz. Adres bilginiz yanlış ise kargoyu şubeden teslim alabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Kimlik Değişimi İçin Randevu

Randevu sisteminin iki işlem için kullanıldığını söyledik. Yeni kimlik almanın yanı sıra özel güvenlik randevu sistemi kimlik değişimi için de kullanılmaktadır. Kimlik süresi dolmasına yakın adayların başvuru yaparak kimliklerini değiştirmelerinde yarar var. Şayet randevuyu internet üzerinden alacaksanız yapacağınız işlem olarak kimlik kartı değişimini tercih etmeniz gerekiyor.

Daha sonra yine gerekli evraklar ile başvurunuzu yapmalısınız. Özel güvenlik görevlisi personelinin kimlik kartı değişim süresi 5 yıldır. Ancak 5 yıl dolmadan değiştirilmesinde yarar vardır. Çünkü kimlik yenilemek için önce 50 saatlik temel eğitim almanız ve daha sonra yapılacak ÖGG kimlik yenileme sınavına katılım sağlamanız gerekecektir. Bu süreçte meslek için gerekli şartları kaybedip kaybetmediğinize bakılır.

Şayet özel güvenlik randevu kimlik kullanma süresinin dolmasına yakın alınırsa ve siz bu sürede bir işte istihdam ediliyorsanız işvereniniz bu durumu gerekçe göstererek iş akdini tek taraflı olarak feshedebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için en az 6 ay evvelden kimlik değiştirmek için özel güvenlik randevu almak yararınıza olacaktır.

Ancak istihdam edilmiyorsanız süre sonuna kadar istediğiniz ve müsait olduğunuz süre içinde kimlik değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Randevu alarak gerçekleştireceğiniz işlem oldukça kolaydır. Yapılan inceleme sonrası görevinizi ifa etmek için gerekli şartları halen taşıdığınız düşünülüyor ise kimli kartı değişiminde herhangi bir problem olmayacaktır. Hemen randevunuzu alarak yeni kimlik sahibi olabilir ya da mevcut kimliğinizin süresini uzatabilirsiniz.

özel güvenlik

 

özel güvenlik haber

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün