Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Sağlık Raporu 2019

Türkiye’de yüzbinlerce insan özel güvenlik olarak istihdam edilmişlerdir. Birçok vatandaş ise istihdam edilmeyi beklemektedir. Birçok sektöre göre iş olanağı yüksek olan bir meslektir özel güvenlik görevlisi mesleği. Bu nedenle insanlar nasıl özel güvenlik olurum diye araştırma yapmaktadır. Bu araştırmaların bir parçası da özel güvenlik sağlık raporu nedir ve nasıl alınır gibi konulardır.

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için birçok şart aranmaktadır.

Ancak şartlar birçok insanın taşıyabildiği vasıflardan oluşmaktadır. En belirgin şart diğer mesleklerin aksine herhangi bir engeli bulunan kişilere yer vermemesidir. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerden tam teşekküllü hastanelerden sağlık raporu almaları istenir. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi kurslarına başvuracak kişilerden hiçbir ayrım yapılmaksızın aynı düzeyde sağlık raporları istenmektedir. Özel güvenlik sağlık raporu evrakında dikkat edilenler şöyledir;

  • Psikiyatrik bir hastalığı ya da kişilik bozukluğu bulunmamalıdır. Bununla birlikte kişi alkol ve uyuşturucu bağımlısı da olmamalıdır.
  • Kişinin nörolojik bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.
  • Kişi görme engelli veya gece görme engelli olmamalıdır.
  • Görevini yapmasına engel teşkil edecek işitme kaybı olmamalıdır.
  • Taşıyıcı hastalıklar bakımından risk teşkil etmemesi gerekmektedir.
  • Kas ve iskelet yapısı hastalıkları bakımından görevini yapmaya engel teşkil edecek bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.

Belirttiğimiz sağlık problemleri bulunmayan kişiler kurslara başvurarak güvenlik görevlisi olma yolunda ilk adımlarını atabilirler.

Güvenlik Görevlisi Kurs Süreci ve Sonrası

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen ve bu işi meslek haline getirmek isteyen kişiler bulundukları ildeki özel güvenlik kurslarına kayıt yaptırmak ve kursu başarı bitirmek zorundadırlar. Belirttiğimiz gibi özel güvenlik sağlık raporu ve istenen diğer evrakları kursa kayıt sırasında kurs yetkililerine iletmek zorundadırlar. Silahlı olarak görev yapmak isteyen kişiler toplam 120 saatlik kurs eğimi alırlar. Silahsız olarak görev yapmak isteyen kişiler toplam 100 saatlik ders alırlar. İzin verilen süre dışında devamsızlık yapan kişilerin kursla ilişiği kesilir.

Özel güvenlik kursuna kayıt yaptırabilmek için eğitim düzeyi, yaş sınırı, fiziki ve akli yeterlilik ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi şartlar vardır. Bu şartları taşıyan bireyler kursa katılır ve kursu başarı ile bitirmesi halinde sertifika sahibi olurlar. Aldıkları bu sertifika ile Özel Güvenlik Daire Başkanlığının yaptığı sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavda başarılı olan kişilere özel güvenlik kimlik kartı verilir. Bu sayede özel güvenlik olarak çalışma fırsatına sahip olurlar.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu