Özel Güvenlik

Özel güvenlik şartları

Özel güvenlik şartlarıkamu kurum kuruluşları ve özel sektörde güvenlik görevlisi olarak çalışma yürütebilmek için bazı şartlar aranmaktadır. özel güvenlik şartları ‘nın başında ise özel güvenlik sertifikası gerekmektedir.

Özel güvenlik şartları
Özel güvenlik şartları

Dünya’nın ve ülkemizin son dönemlerinde en çok aranan iş kolu haline gelen, özel güvenlik görevlisi olarak çalışma hayatına başlayacak vatandaşlar için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Özel güvenlik nedir, sorusunun cevabını ise kısaca; Halka acık alanlarda asayişi sağlarken, daha az insanın olduğu tenha alanlar ve bölgelerde ise mal güvenliğini sağlayan 5188 sayılı kanun kapsamında görevini icra den kişilere verilen isme özel güvenlik görevlisi denir. Özel güvenlik görevlisi olmak için temel eğitim dersleri (İletişim, yangın, afetler, patlayıcılar, kişi koruma, güvenlik sistemleri, olay yeri inceleme, hukuk, ilk yardım, narkotik, silah) görürler. Bu eğitimleri alan kursiyerler, özel güvenlik sertifikası almak için,  emniyet genel müdürlüğü tarafından özel güvenlik sınavı ‘na tabi tutulurlar.

Güvenlik sertifikası şartları

  • Silahsız özel güvenlik olmak için ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurma şartı aranmaktadır.
  • Silahlı özel güvenlik için ise lise mezunu ve 21 yaşını doldurmuş olma şartı bulunmaktadır.
  • Sicilin temiz olması gerekmektedir
  • Kamu haklarından yoksun olmamak
  • Görevini icra etmeye sağlık durumunu bakımında sorunu bulunmamak

Yukarıda belirtilen şartlara uygun olan adaylar, silahsız özel güvenlik sertifikası almak için özel güvenlik şirketlerine başvuru yapabilirler. Silahsız özel güvenlik temel eğitim 100 saat eğitim görülürken, silahlı özel güvenlik temel eğitim ise 120 saat olarak görülmektedir.

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur ?

Güvenlik görevlisi olarak çalışma hayatını sürmek isteyen kişiler, bulundukları illerdeki güvenlik sertifikası vermeye yetkili kuruluşlardan, silahlı/silahsız kişinin şartlarına uygun olan güvenlik sertifikası için müracaat etmesi gerekmektedir. Güvenlik temel eğitimini tamamlayan kursiyerler emniyet genel müdürlüğü tarafından her sene 6 kez yaptığı özel güvenlik sınavı ‘na tabi olurlar. Bu sınavdan 60 puan ve üstü alan kişiler özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılır. Ögg sınavı ‘ndan kötü not almış kişiler birbirini takip eden 4 sınava , sadece sınav ücretini ödeyerek katılabilirler.

Özel güvenlik şartları
Özel güvenlik şartları

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu