Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Şartları Nelerdir

Özel Güvenlik Şartları Nelerdir

Birçok meslekte olduğu gibi özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişileri de belirli koşullar karşılamaktadır. Özel güvenlik şartları genel kolluk kuvvetleri şartlarına benzerlik gösterse de bu meslekteki şartların daha esnek olduğunu söyleyebiliriz. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler için en belirgin şart fiziki şarttır. Erkek adaylar için en az 165 cm boy istenmektedir. Ayrıca vücut kitle endeksiniz de normal aralıklarda olmalıdır. Kadın adaylar için ise 160 cm boy istenmektedir ve yine vücut kitle endeksiniz normal aralıklarda olmalıdır. Ön şart olarak kabul edilebilecek bu şartları taşıyor iseniz özel güvenlik görevlisi olabilmek için yapmanız gereken ilk şey sertifika veren kurslara başvuru yapmaktır.

Özel güvenlik görevlisi olarak meslek sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle devlet tarafından onay almış özel güvenlik kurslarına başvuru yapmalıdır. Bu kursu başarı ile tamamlamalı ve sertifika sahibi olmalıdır. Sonrasında ise ÖGG Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirilen sınavda başarılı olup özel güvenlik kimlik kartına sahip olmalıdır. Öncelikle kursa başvuru yapabilmek için gereken özel güvenlik şartları şu şekildedir;

  • Silahlı eğitim için 21 yaşını tamamlamış ve lise mezunu olmanız gerekmektedir.
  • Silahsız eğitim için 18 yaşını tamamlamış ve ortaokul mezunu olmanız gerekmektedir.
  • Sicil kaydınız temiz olmalıdır.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
  • Kamu haklarınızın elinizden alınmamış olması gerekir.
  • Sağlık durumunuzun mesleğe elverişli olması gerekir. Bu durumu gösterir sağlık raporu istenir.

Bütün bu şartları taşımanız durumunda kursa kabul edilirsiniz ve eğitime başlarsınız.

Özel Güvenlik Kurs Eğitimi ve Sonrası

Özel güvenlik görevlisi olmak üzere eğitime alınan adaylar izin verilen süre haricinde devamsızlık yapmadan eğitimlerine devam etmek zorundadırlar. Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara 120 saatlik eğitim verilir. Bu zaman diliminin 20 saatlik kısmı silah eğitimine ayrılır. Silahsız özel güvenlik görevlisi kişiler ise 100 saatlik eğitim alırlar. Eğitim sonrasında başarı olan adaylara özel güvenlik sertifikası verilir. Bu sertifika kişinin özel güvenlik şartları esasına uygun olduğunun bir kanıtıdır. Bu aşamadan sonra başkanlık tarafından gerçekleştirilen sınavlara girmeye hak kazanmış olursunuz. Bu sınavda başarı olan adaylar özel güvenlik kimlik kartlarını alarak çalışma fırsatı bulurlar.

 

Özel Güvenlik Şartları
Özel Güvenlik Şartları

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı