özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik şartları OGG nasıl olunur

Özel güvenlik şartları son dönemlerde en çok araştırılan konulardan biri olduğu gibi gençlerin ise gözde mesleği haline gelen Özel güvenlik sektörü büyümeye devam ediyor. güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin belli şartları taşıması gerekmektedir. Bulunduğunuz ilde özel güvenlik eğitimi veren ve emniyet genel müdürlüğü tarafından onaylı özel güvenlik şirketleri ‘ne giderek gerekli şartları kolayca öğrenebilirsiniz. Veya internet üzerinden bulunduğunuz illerdeki güvenlik şirketleri ‘ni telefon numarasını öğrenerek bilgi alınabilmektedir. Silahlı ve silahsız olmak üzere 2 çeşit özel güvenlik sertifikası bulunmaktadır. Bu iki güvenlik sertifikasının şartlarının birbirinden farkı bulunmaktadır.

Silahlı özel güvenlik şartları

silahlı özel güvenlik şartları anlaşılacağı gibi silahlı olarak görev yapabileceği anlamına gelen silahlı özel güvenlik sertifikası almak için en büyük şartlardan biri yaş şartı ve mezuniyet derecesi olduğu bilinmektedir. Silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir, ve en az lise mezuniyeti gereksinimleri mevcuttur. Genel şartlar ise

  1. TC vatandaşı olması gerekmektedir
  2. En az lise mezunu olunması gerekmektedir
  3. 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün alınmış olması gerekmektedir
  4. Çeşitli suçlardan dolayı 6 ay üstü hapis cezası alınmamış olması gerekmektedir
  5. Görevini icra edebilmek için akıl ve vücut sağlık sorunu olmaması gerekmektedir.

Özel güvenlik olma şartları boy

Özel güvenlik olmak isteyen kişilerin en çok aradığı konu ise özel güvenlik olmak için boy şartı var mı, veya kilo sorun olur mu gibi düşünceler içerisine girdikleri görülmektedir. Özel güvenlik kanunu olarak bilinen 5188 sayılı kanun ‘da özel güvenlik olmak için aranan kriterler içerisinde boy ve kilo şartı bulunmamaktadır. Tabi bu sorun hastalık sınırları içerisinde olmak kaydı ile. Kısaca belirtmek gerekirse özel güvenlik olmak için boy şartı yoktur, ama özel güvenlik kimlik kartı ’na sahip olduktan sonra işe girmek için başvurduğunuz özel güvenlik firması ‘nın çalıştıracağı personellerinde kilo, boy ve yaş şartı arama hakkı olmaktadır.

Silahlı özel güvenlik maaşları

Silahlı Özel güvenlik sertifikası yukarda da belirttiğimiz gibi silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılmakta olduğu belirtmiştik. Silahlı olarak görev yapacak personellerin maaşları silahsız özel güvenlik görevlilerine göre farklılık göstermektedir. Özel güvenlik risk analizi ne göre biraz daha fazla risk taşıyan silahlı güvenlik görevlileri ’nin maaşlarında 300 ile 400 yeni türk lirası gibi bir fark olabilmektedir. Tabi bulunulan il ilçeye göre değişiklik gösterebileceği gibi firmalara görede değişiklik gösterebilmektedir.

Bayan güvenlik görevlisi Nasıl Olunur

Bayan güvenlik görevlisi olmak isteyen bayan kursiyerlerin en çok aradığı ve merak ettiği konulardan biri ise bayan özel güvenlik görevlisi nasıl olunur sorusu olduğu bilinmektedir. 5188 sayılı kanunu ‘nda güvenlik görevlisi olmak için gerekli şartlar belirtilmiştir. Ve bu maddelerin dışına çıkılması adeta imkansız olduğu bilinmelidir. 5188 sayılı kanun kapsamındaki maddeler içerisinde bayan ve erkek ayrımı olmamaktadır ve aynı maddeler herkes için geçerlidir. Genel şartları uyan herkes özel güvenlik görevlisi olabilmektedir.

Kimler özel güvenlik görevlisi Olamaz

Kimler özel güvenlik görevlisi olamaz sorusu için ise  bu şartları taşımayan kişiler özel güvenlik görevlisi olamazlar, örnek vermek gerekirse, Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi sorusu hayırken, güvenlik soruşturması ret gelen kişilerde hayır cevabını verebiliriz. Son dönemlerde güvenlik soruşturmasından dolayı cogu kişinin hakkında olumsuz gelmesinden dolayı güvenlik görevlisi olamamaktadır.  15 temmuz hain darbe girişimin ardından güvenlik soruşturmaları sıkılaştırılmış olduğu bilinmektedir. 

Silahsız güvenlik maaşları

Silahsız özel güvenlik maaşları %80 asgari ücret üzerinden çalıştırılmakta olduğu bilinmektedir. Asgari ücret üzerine yol yemek gibi ücretleri ilave ederek maaş yüksek olsada genel olarak sigortaları asgari ücret üzerinden olduğu görülmekte. Büyük şehirlerde genel olarak durum böyle olurken, doğu ve Anadolu gibi iş potansiyelinin az olduğu bölgelerin çoğunda yol yemek gibi ekstra ücretlerinde olmadığı bilinmekte. Vatandaşların ve güvenlik görevlilerinin en cok iş potansiyeli aradığı kurumların başında gelen Türkiye iş kurumu (işkur) olduğu bilinmekte ve ilanlar kontrol edildiğinde genel olarak asgari ücret üzerinden ilanlara rastlanıldığı bilinmektedir.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün