Özel Güvenlik

Özel güvenlik şehitlik ve gazilik isteği TBMM ‘de

Özel güvenlik şehitlik ve gazilik talepleri TBMM ‘ye taşındı. Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen işçilerin, iş kolları belirsizliği hakkında önemli açıklama yapıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nde yapılan konuşmada TİS öncesinde çalışanların yaşamış olduğu sıkıntılar gündeme  taşındı. Bunun yanı sıra özel güvenlik görevlileri için şehitlik ve gazilik talepleri de yapılan açıklamayla dile getirildi.

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Türkiye Büyük Millet Meclisinde önemli açıklamalarda bulundu. Girgin açıklamalarında özel güvenlik işçilerinin mağduriyetlerini belirtti ve iş kolları belirsizliğinin sona ermesini talep etti. Ayrıca Girgin açıklamalarında taşeron işçi olarak çalışırken kadroya geçirilen tüm işçilerin iş kolu belirsizliklerinin çözülmesini istedi. 

Süleyman Girgin açıklamalarının devamında “320 bini aşkın özel güvenlik işçisi esnek ve güvencesiz çalışmanın en ağır koşullarına muhataptırlar.” ifadelerini kullanarak özel güvenlik görevlilerinin taleplerini belirtti. Girgin açıklamalarında özel güvenlik görevlilerinin şehitlik ve gazilik taleplerini de Genel Kurulda duyurdu.  

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN ŞEHİTLİK VE GAZİLİK TALEBİ 

Bu konuya ilişkin olarak Girgin’in açıklamaları şöyle oldu: 

“Yetki ve sorumluluktan doğan haklar konusunda bir iyileştirme, görev tanımı dışında çalışmalarının engellenmesi, kendilerine yönelik yeni bir işçi sağlığı ve iş güvenliği düzenlemesinin yapılması, çalıştıkları kamu iktisadi teşekkülüne bağlı taşeronda değil çalıştıkları kurum bünyesinde istihdam edilmek, 696 sayılı KHK’yle belediye şirketlerine geçen özel güvenlik işçilerinin iş kollarının belirsizliğinin giderilmesi, maaş, özlük hakları ve risk tazminatları konularında iyileştirme, yıpranma hakkı, ödüllendirme, şehitlik ve gazilik taleplerinin karşılanması ve kadroya dâhil edilen işçilerin tayin talepleri hakkında düzenleme. İktidara sesleniyoruz: Özel güvenlik işçilerinin sesine kulak verin.” 

Taşeron işçiler ile kadroya geçen 4/D’li işçileri ilgilendiren toplu sözleşme bu sene yapılacak. Ancak corona virüsü salgını nedeniyle TİS’in 3 ay yapılmayacağı kararına varılmıştı.  

Özel güvenlik şehitlik ve gazilik
Özel güvenlik şehitlik ve gazilik

3 aylık erteleme Temmuz ayının üçüncü haftasında sona eriyor. Ertelemenin sona ermesinin ardından toplantı tarihinin kesinleşmesi beklenmektedir. 

Özel güvenlik şehitlik ve gazilik hakkında detay için özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu