özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2020

özel güvenlik sertifikası

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2020 – Türkiye ‘nin nüfus artışı ve genç nesilin yeni iş imkanlarını zorlaması neticesinde özel güvenlik sektörü büyümeye devam ederken, ülkemizin son dönemlerde ekonomik krizin boy göstermesi sonucu da ortaya çıktığı zaman güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin sayısında artış göstermesine neden oldu. 5188 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürütecek olan kişilerin belirtilen kanun kapsamında verilen şartlara uygun olan ve özel güvenlik sınav ‘ına tabi tutularak sınavdan başarılı olan kişiler özel güvenlik görevlisi olmaya hak kazanmış sayılırlar.

Özel güvenlik sertifikası nedir

5188 sayılı kanundada belirtilmiş olan, kamu ve özel sektörde mal ve can güvenliğini sağlamak amacı ile belirlenen kanun kapsamında faaliyet yürüten kişilere belirli eğitim ve sınav karşılında başarı kazanmış kişilere verilen belgeye Özel güvenlik sertifikası denir.Ülkemizde güvenlik görevlisinin olmadığı kamu kurum ve kuruluşu kalmazken, özel sektörün ise %80 ‘de faaliyet yürüttükleri görülürken, günden güne de sayısı da artış olduğu da görülmektedir.

Güvenlik sertifikası nasıl alınır ?

Özel güvenlik sertifikası bilindiği üzere silahlı özel güvenlik ve silahsız özel güvenlik olarak 2 çeşit sertifika bulunmaktadır. Görevli alınacak projeye göre Silahsız veya Silahlı kapsamında emniyet müdürlüğünün vermiş olduğu çalışma iznine göre uygun şarttaki güvenlik görevlileri çalışmak zorundadır. Silahlı görev yapılması gereken bir projede silahsız güvenlik görevlisi çalıştırılamaz. Silahlı özel güvenlik sertifikası şartları sorusuna geçmiş makalemizden takip edebilirsiniz. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen ve şartları incelemek isteyen adaylarımız ise, Geçmiş dönemlerde yazdığımız makaleden yararlanabilirsiniz (Tıkla)

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2020

Güvenlik sertifikası almak için nereye başvurulur ?

Özel güvenlik sertifikası almak isteyen ve gerekli şartları taşıyan kişileri bulundukları ilde bulunan özel güvenlik eğitimi veren, kuruluşlara başvurmaları gerekmektedir. Özel güvenlik kursu tarafından gerekli bilği ve gerekli belgeler başvuran kişiye anlatılır ve kabul eden ve şartları uygun olan kişinin özel güvenlik temel eğitimi alması için kurs kayıt işlemi başlatılır ve en yakın özel güvenlik sınavı ‘na yetiştirilmek üzere kursiyere eğitime tabi tutulur. Özel güvenlik haberleri olarak özel güvenlik sektöründe kursiyerler veya merak eden kişiler adına paylaşımlar ve makalelerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2020 sorusuna kısaca anlatmaya çalıştık

Bizi facebook özel güvenlik sayfamızdan takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu