özel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik sertifikası nereden alınır

özel güvenlik sertifikası nereden alınır – ozel güvenlik haber olarak günden güne büyüyen iş kollarının arasında bulunan güvenlik mesleği hakkında sektöre yeni girmek isteyen kişileri bilgilendirmek adına, haber sitemiz aracılığı kısa makaleler ile sizlere anlatmaya çalışacağız.

Ülkemizde özel güvenlik sektörü rağbet görmüş bir iş kolu olarak görünmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise ülkemizde nüfus sayısının hızlı bir şekilde artması sonucu güvenliğe olan önemin rağbet görmesinin sonucu olarak iş kolu hızlı bir şekilde artış göstermekte. Bina, fabrika, hastane vs. gibi kuruluşların yoğunluğunu da ciddi şekilde sebep olmaktadır.  Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de özel güvenlik görevlisi olmak için belli başlı şartlar vardır. İlk şart olarak ise silahlı/silahsız özel güvenlik sertifikası almaya kazanılması gerekmektedir ve bu kazanımın sonucunda özel güvenlik kimlik kartı ‘na başvuru yaparak ögg kimlik kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Özel güvenlik sertifikası almak için ne yapılmalı ?

  1. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin en az ortaöğretim mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Silahlı özel güvenlik sertifikası alacak kişiler ise lise mezunu ve en az 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
  • Taksirli suçlar hariç̧ olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış̧ olsa bile Devletin şahsiyetine karsı islenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç̧ kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş̧ için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü̈ bulunmamak.
  • Kamu haklarından kişinin mahrum olmaması gerekmektedir
  • Görevini  icra etmeye engel olabilecek akıl ve fiziksel sorunu olmaması gerekmektedir.
  • 14.cu madde de belirtildiği gibi özel güvenlik temel eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır ?

5188 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürüten özel güvenlik görevlileri, Kamu kurum ve kuruluşu yanı sıra özel sektörde de değerli varlıkları korunmak, can ve mal kaybını önlemek amacıyla eğitim görerek özel güvenlik kimlik kartına sahip olan kişilere özel güvenlik görevlisi denilmektedir. Özel güvenlik görevlileri eğitim gördüğü belli başlı dersler: yangın, iletişim, güvenlik sistemleri, güvenlik hukuku, güvenlik tedbirleri, afetler, patlayıcılar, kişi koruma, silah eğitimi, uygulama atışları, ilk yardım, genel kollukla ilişkiler gibi dersleri görerek ögg sınavı na tabi tutuluyorlar.

Silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişiler için bu ders süresi 120 saat (silah eğitimi beraber),  silahsız özel güvenlik sertifikası alacak kişiler için ise 100 saat olarak belirlenmiştir. Özel güvenlik temel eğitimini gören kişiler emniyet genel müdürlüğü tarafından gerçekleştiren özel güvenlik sınavına tabi tutulurlar ve bu sınavdan 60 ve üzeri puan alan kişiler özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılır.

Özel güvenlik sertifikası ise bulunduğunuz ildeki emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şube tarafından denetlenen özel güvenlik eğitim merkezlerine başvurarak özel güvenlik sertifikası alabilirsiniz. özel güvenlik sertifikası nereden alınır sorusunun kısaca sizlere makale haline döndürebilmiş halidir.

özel güvenlik sertifikası nereden alınır
özel güvenlik sertifikası nereden alınır

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu