özel güvenlik sınavı

Özel Güvenlik Sınav Soruları

Özel Güvenlik Sınav Soruları

Güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar yapılan ÖGG sınavlarında adeta birbirileri ile yarışıyor. Sınavlardan başarı ile geçen adaylar özel güvenlik görevlisi kimliklerine sahip oluyor. Son yıllarda mesleğe talebin artması ile bakanlık yılda 6 kez sınav açıyor. Adayların bu sınavlara katılarak geçer not alması gerekiyor.
Adaylar özel güvenlik sınav soruları, soruların hangi konulardan müteşekkil olduğu, soru sayısı vb. tüm detayları merak ediyor. Sizler için yaptığımız araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgileri sitemiz üzerinden paylaşmaya gayret gösteriyoruz. Sınav soruları, çıkmış sorular, puanlama sistemi, müfredat, teorik ve pratik eğitim gibi tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.
Adaylara Sınavda Kaç Soru Soruluyor?
Güvenlik görevlisi mesleği iki başlıktan oluşuyor. Kurslara katılım sağlamadan evvel sizlere silahlı mı yoksa silahsız mı sorusu soruluyor. Tercih ettiğiniz sertifika şekline göre almış olduğunuz eğitimler de değişiklik gösteriyor. Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyenlere sadece teorik eğitim verilirken, silahlı güvenlik görevlisi adayları hem teorik hem de pratik eğitim alıyor.

Ancak özel güvenlik sınav soruları yazılı olduğundan dolayı adaylar sadece edinmiş olduğu bilgiler üzerinden sınava tabi tutuluyor. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar diğer kursiyerlere göre 20 saatten oluşan silah bilgisi dersi görüyorlar. Bu dersler atış poligonlarında yapılıyor. Verilen eğitim sonrası adaylardan öğrenmiş oldukları bilgileri kullanarak atış yapmaları isteniyor. Adaylar burada puanlamaya tabi tutuluyor.

Sınavlar İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavda adaylara 100 soru soruluyor. Silahlı güvenlik görevlisi adaylarına ek olarak 25 adet silah bilgisi konusunda soru yöneltiliyor.

Sorular Hangi Konulardan Oluşuyor?

Silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyenlere yönelik olarak verilen temel eğitimden her iki grup da 100 soruyu cevaplamalıdır. Sınavlarda çıkan konular aşağıdaki gibidir;
• Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları
• Uyuşturucu Madde Bilgisi
• Güvenlik Önlemleri
• Genel Kollukla İlişkiler
• Etkili İletişim Teknikleri
• Yangın Eğitimi
• Temel İlk Yardım Eğitimi
• Kişi Koruma
• Kalabalık Yönetimi

Adaylar kurslara katıldığında toplamda 100 saat bu eğitimleri alıyorlar. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerlere de 20 saat silah bilgisi ve atış dersleri gösteriliyor. Ayrıca silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi kimliklerini yenilemek için temel eğitim alacak alan adayların da toplamda 50 saat bu eğitimlerden geçmesi gerekiyor.

Özel Güvenlik Sınav Soru ve Cevapları

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların yapılan sınavlardan 60 puan ve üzerinde alması gerekiyor. Adaylara sorulan 100 sorudan her biri 1 puana tekabül ediyor. Adayların başarılı olarak kabul edilebilmesi için minimum 60 soru cevaplaması gerekiyor. Özel güvenlik sınav soruları alınan eğitimler doğrultusunda olduğu için zor olarak değerlendirmek mümkün değil.
Ancak sınavdan 60 ve daha az puan alanların tekrar sınava girme hakları bulunuyor. Bu noktada çıkmış sorulara göz atmak önem taşıyor. Çıkmış soru ve soruların cevaplarına bakmak tekrar gireceğiniz sınavda size artı puan kazandıracaktır. Ayrıca OGG haber sayfaları üzerinde online ÖGG sınavları yapılıyor.

Sizden sırası ile verilen soruları belirlenen süre zarfında çözmeniz isteniyor. Sınavlarda başarılı olmak için kaynak kitaplardan yararlanabileceğiniz gibi çıkmış sorulara ve soruların cevaplarına göz atabilirsiniz. Ayrıca sınav ile ilgili tüm detaylara Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Duyurular bölümünde sınav tarihleri, kimlik için müracaat tarihleri ve diğer detaylar yer almaktadır.

Yine güvenlik kimliklerinin geçerlilik süresi dolduğunda Özel Güvenlik Yenileme Sınavı’na girmek gerekmektedir. Özel güvenlik sınav soruları yenileme sınavında da 100 adettir. Yine silah bilgisi konusunda adaylara 25 adet soru sorulmaktadır.

Özel Güvenlik Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Özel güvenlik sınavlarına her adayın maksimum 5 kez girme hakkı vardır. 60 puan alamayan adaylar daha sonra yapılacak olan sınavlara katılım sağlayabilirler. Başarılı olmak için daha evvelki yıllarda yapılmış olan özel güvenlik sınav soruları üzerinde inceleme yapmanız sizlere yarar sağlayacaktır. Sınavlar yılda 6 kez bakanlık tarafından ilan edilen tarihlerde yapılıyor.
ozelguvenlik.pol.tr adresi üzerinden sınav takvimi ilan edilmektedir. Sayfaya giriş yaparak bulunduğumuz yıl içindeki yapılacak sınav tarihi bilgisine ulaşabilirsiniz.

Çıkmış Sınav Soruları

Online olarak yapılacak olan testlere katılım sağlayarak seviyenizi ölçebileceğiniz gibi daha önceki sınav dönemlerinde çıkmış olan sorular ve cevaplarını da inceleyebilirsiniz. Hatta uygulama marketlerde özel güvenlik sınav soruları yer alan uygulamalar da bulunmaktadır. Android ya da IOS cihazlarınıza uygulamayı indirerek sınav soruları ve doğru cevaplarını öğrenebilirsiniz. Uygulamalar 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında istihdam edilmek ya da sertifikasını yenilemek isteyen adaylara özel olarak hazırlanmıştır. Ücretsiz olarak uygulamayı indirebilir ve dilediğiniz her ortamda çıkmış sorulara çalışabilirsiniz.
Çıkmış sınav sorularını incelediğinizde devriye, denetim, adli arama, özel güvenlik görevlilerinin yetki ve sorumlulukları, görev alanlarının hangi kanun tarafından belirlendiği, yangın gibi olası tehlikeler, kişilerin özellikleri, uyuşturucu, kullanılan ekipmanlar vb. pek çok soru kalıbının yer aldığını görmekteyiz. Özellikle acil durumlarda alınması gereken tedbirlerin bilinmesi önem taşımaktadır.

Silah bilgisi özel güvenlik sınav soruları olarak adaylara yöneltilen 25 sorunun da silah parçaları, ruhsat, emniyet sistemleri, silah dolduruluşu, atış tertibatı, güvenli silah kullanımı gibi konulardan olduğu görülüyor. Adayların bu sorulardan 100 puan üzerinden 60 alması bekleniyor. Ayrıca sosyal medya hesapları üzerinde de özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar tarafından açılmış gruplar yer almaktadır. Bu gruplara dahil olarak özel güvenlik haber, özel güvenlik sınav soruları, sınav tarihleri gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Online Sınav Olun!

ÖGG sınav sonuçları ilan edildiğinde geçer not almak, ekstra harç ücreti ödememek için online sınavlara katılımınız önem taşıyor. Silahlı güvenlik görevlisi adaylarına 125, silahsız güvenlik görevlisi adaylarına ise 100 soru yöneltiliyor. Genelde sınav 150 dakikadan oluşuyor. Başla butonuna basmanız ile birlikte özel güvenlik sınav soruları tek tek önünüze geliyor. Soruları zamanı da göz önünde bulundurarak sayfa üzerinden işaretleyebiliyorsunuz.

Süre dolduğunda ise cevaplarınız doğrultusunda sistem tarafından almış olduğunuz puan hesaplanıyor. Sınavlara katılım sağlamadan evvel özel güvenlik konusunun yer aldığı kanun ve kararnameleri de gözden geçirmeniz gerekiyor. Yine internet üzerinde var olan özel güvenlik ders notlarına da ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sınavı Kazandıysanız;

Özel güvenlik sınav soruları cevaplamasından 60 aldıysanız ve sınavı geçtiyseniz gerekli olan evrakları hazırlayarak illerinizde bulunan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim etmelisiniz. Evrakların teslim edilmesi ile birlikte adaylar güvenlik soruşturmasından geçirilecektir. Yapılan soruşturma sonrası güvenlik görevlisi olmalarına engel bulunmayan adaylar harç yatırmak sureti ile özel güvenlik kimliklerine kavuşacaktır.
Kimliğini alan adaylar özel güvenlik personel alımı ilanlarını incelemelidir. Özel güvenlik görevlisi istihdamı özel ve kamu sektörlerinde yapılmaktadır. Hastane, fabrika, havaalanı, alışveriş merkezi gibi alanlarda çok sık rastladığımız güvenlik görevlilerinden bir tanesi de siz olabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlileri sınavları başarı ile geçtikten sonra iş başvurusu yaptıkları noktalarda sözlü sınavdan geçirilecektir. Saha tecrübeniz, kendinizi ifade ediş şekliniz, bilgi, beceri ve acil durumlarda çözüm odaklı oluşunuzu karşı tarafa ispatlayarak iş sahibi olabilirsiniz.

özel güvenlik

Özel Güvenlik Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu