özel güvenlik sınavı

özel güvenlik sınavı 2020

Güvenlik sınavına giren kursiyerlerin en çok merak ettiği durum girmiş oldukları sınav sorularının açıklanarak doğru yanlış testinde almış oldukları puan durumunu çözmeye çalışmalarıdır. Özel güvenlik 86. ci temel eğitim ve 62. Yenileme sınav soruları kısa süre sonra açıklanacağı beklenmektedir. Ülkemizde güvenlik görevlisi öyküsü 1981 yılında 2495 sayılı kanun ile gündeme gelerek günümüze kadar çeşitli değişiklik geçirerek devam etmiştir. Bu kanun ile ülkemizde beliren güvenlik sektörü yıllar sonra 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanun yürürlüğe girmiştir.  5188 sayılı kanun hangi tarihte yürüklüğe girmiştir, ile birlikte ögg sınavı ‘ndan başarılı sonuç alan kursiyerlere özel güvenlik kimlik kartı almasını sağlıyor. 

Özel güvenlik sınavı takvimi 2020

yılında açıklanmasının ardından, sınav tarihi özel güvenlik soru ve cevapları yayınlanma tarihleri belirlenmiş oldu. Kursiyerlerin sınav prosedürüne göre 100 üzerinden 60 soruyu doğru cevaplaması sonucunda özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanır ve sınava giren kursiyerler sınavdan kısa süre sonra özel güvenlik sertifika sorgulama ekranı ile başarı durumlarını takip edebilirler. 

Özel güvenlik sınavına giren sayısı artış gösteriyor 

Ülkemizin ekonomik krizlerin art arta vatandaşları sıkıntıya sokarken, cogu işsiz genç yaştaki kişilerin en cok çalışmak istediği sektör olarak bilinen özel güvenlik birimi günden güne hızlı şekilde büyümeye devam ediyor. Ülkemizde 150.000 binlere ulaşan sayısı ile çoğu ülkenin askeri ve polis gücünden büyük bir güce sahip olan özel güvenlik görevlileri ülkemizde hızlıca büyümeye devam ediyor. Özel güvenlik Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel olarak çalışmak isteyenlerin Devlet personel alımı ‘nı İŞKUR üzerinden aldığı bilinmektedir. Daha önceleri özel sektörün elinde olan kamu kurumları, tamamen taşerondan ayıklanarak devlet gözetimi altına alınmıştır. Yoğun şekilde sınav maratonuna girmek isteyen ve yılın ilk özel güvenlik sınav tarihine yetişen kursiyerler 9 Şubat 2020 (pazar) günü gerçekleştirilmiştir.  

 Özel güvenlik hızlı büyümeye devam ediyor 

Ülkemizde ekonomik sıkıntıların yoğun ve artış gösterdiği son dönemlerimizde, sektörün hızlı artış göstermesi ilerleyen süreçlerde bir sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı ilerleyen süreçlerde kendini gösterecektir. Hızlı artışın ve iş potansiyelinin bu durumu karşılamaması sıkıntı yaratacaga belirtilmekte. 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
error: