özel güvenlik sınavı

Özel Güvenlik Sınavı

Özel Güvenlik Sınavı

Özel güvenlik hizmeti vermek isteyen kişilerin meslek sahibi olmak için gerekli olan tüm aşamalara hakim olması gerekmektedir. Özel güvenlik sınavı da bu aşamalardan bir tanesidir. Adayların özel güvenlik görevlisi kimlik belgelerine sahip olmaları için yapılan bu sınavlardan geçer not almaları gerekir. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde özel güvenlik mesleğine sahip olmak için yapılan sınavların detaylarından söz edeceğiz.

Özel Güvenlik Sınavı Nedir?

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında 3. şahıslara, kamu kurumlarına ya da kuruluşlarına güvenlik hizmeti verilebilmesi için istihdam edilecek olan adayların yapılacak özel güvenlik sınavı giriş yapması gerekmektedir. Sınavlar İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bu alanda istihdamın fazla ve özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların taleplerinin yoğun olmasından dolayı da sınav yılda 6 kez yapılmaktadır. Her adayın 5 kez sınava girme hakkı bulunmaktadır. İlk sınava katılan adayların başarı gösterememeleri durumunda diğer 4 sınavlara katılım sağlaması gerekir.

Özel Güvenlik Sınavına Kimler Katılabilir?

Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavlara katılım sağlamak için adaylardan aşağıdaki şartları yerine getirmeleri şartı aranmaktadır;

 • C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Alacağı sağlık raporunda “güvenlik görevlisi olur.” ibaresinin bulunması
 • Kamu haklarını kullanabilme ehliyetine sahip olması
 • Fiziki ve zihinsel engeli bulunmaması
 • Kursların minimum %90’ına katılım sağlayarak özel güvenlik sertifikası almış olması
 • 1 yıldan fazla hapis cezası almaması ve ağır suçlardan dolayı hüküm giymemiş olması

gerekmektedir. Bu şartları taşıyan adaylar yapılacak olan özel güvenlik sınavı katılım hakkı elde ederler. Şayet kurs saatleri ve devamsızlığa itibar edilmezse adayların sertifika alamayacağından dolayı sınavlara girme hakları da bulunmamaktadır.

Özel Güvenlik Sınavı Konuları

Sınavlara katılmak için gerekli şartları taşıyan adaylara kursta görmüş oldukları temel eğitim konularından soru yöneltilmektedir. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara 125 soru sorulurken, silahsız güvenlik görevlisi adaylarına 100 soru sorulur. Adayların bu sınavdan 60 puan ve üzerinde alması istenir.

Ayrıca kimlik sahibi olan ancak kimliklerinin geçerlilik süresi olan 5 yıl dolmuş adayların kimlik belgelerini yenilemeleri için kurslara kayıt olmaları ve yapılacak olan yenileme sınavlarına katılması gerekmektedir. Sınavlarda adaylara soru yöneltilen konular aşağıdaki gibidir;

 • Uyuşturucu madde bilgisi
 • Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları
 • Genel kollukla ilişkiler
 • Güvenlik tedbirleri
 • Yangın eğitimi
 • Kişi koruma
 • Etkili iletişim
 • Temel ilk yardım

Bu derslerin yanı sıra silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerlere 20 saat de silah bilgisi ve atış dersi de verilir. Kendilerine ekstra sorulan 25 soru bu dersten oluşmaktadır. Sınavda çıkan konuların detayları adaylara teorik ve pratik olarak anlatılmaktadır. Adayların OGG haber siteleri üzerinden ders notlarını incelemesi de kendilerine sınavda başarıyı yakalamaları adında yardımcı olacaktır.

Özel Güvenlik Sınav Tarihlerine Nereden Ulaşabilirim?

Yapılan ÖGG sınavlarına ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı duyuru bölümünden sınav tarihlerine ulaşabilirsiniz. Burada her yıl yapılan sınav tarihleri yer almaktadır. Sadece yapılacak olan yeni kimlik sınavlarına değil kimlik değiştirmek için yapılan sınavlara da başvuru yapabilirsiniz.

Şu an için yapılmış olan en güncel sınav 81. döneme aittir. Yıl sonuna kadar toplamda 6 sınav yapılacaktır. Sınav tarihleri bu site üzerinden duyurulmakta olup diğer yapılmış olan ilk sınavlarda başarılı olamayan adaylar bundan sonra yapılacak olan diğer sınavlara katılım sağlayabilecektir. Sınav tarihleri hakkında yapılan duyuruları inceledikten sonra sınav ücretini yatırarak sınavlara başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlk sınavda başarılı olamayan adaylar diğer sınavlara giriş yaparken sınav harçlarını yatırmak durumundadır. Girilecek her sınavda yıllara göre belirlenen tutarların yatırılması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Sınav Giriş Belgeleri Nereden Temin Edilir?

Ücret yatırmak dahilinde sınava başvurduktan sonra sınav tarihine yakın bir tarihte adaylara kurs tarafından sınava giriş belgeleri verilmektedir. Ancak sınava girmeden evvel www.ozelguvenlik.pol.tr adresine girerek sınav detaylarını kontrol etmeniz gerekir. Özellikle sınava gireceğiniz okul, sıra ve salon numarası gibi detayların sınava girmeden evvel bilinmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor.

Özel güvenlik kurslarında basılan sınava giriş belgelerini almadan yapılacak olan özel güvenlik sınavlarına katılım sağlamak mümkün değildir. Belgenizi almadan sınava giriş yapamayacağınızı tekrar belirtmek gerekiyor.

Özel Güvenlik Sınavı Detayları

Özel güvenlik sınavı giriş belgenizi temin ettikten sonra sınav tarihi geldiğinde en az 1 saat evvelden sınavın yapılacağı binada hazır bulunmanız gerekiyor. Sınavda kopyaya teşebbüs etmek dahi suçtur. Konuşmamalı ve diğer adayların dikkatini çekici hareketlerde bulunmamanız gerekir. Ayrıca sınava girmeden evvel kalem ve silgi gibi sizlere sınav esnasında lazım olabilecek tüm kırtasiye malzemelerini de bulundurmalısınız.

Ayrıca sınav giriş belgenizi hemen atmayınız. Kimlik belgesi elinizde olana kadar sınava giriş belgenizi saklamanız gerekir. Çünkü silahlı özel güvenlik kurslarına katılan ve sertifika almak isteyen adayların atış sınavlarına da katılması gerekeceğinden sınava giriş belgeleri kendileri için gerekli olacaktır.

Sınavda A ve B olmak üzere iki farklı soru kitapçığı bulunmaktadır. Bu kitapçıklarda yer alan sorular birbirinden farklı değildir. Sadece yerleri değiştiktir. Kitapçıklarda silahlı güvenlik görevlileri için 125, silahsız güvenlik görevlileri için 100 soru hazırlanmıştır. Soru kitapçığı ile birlikte adaylara bir de şıkları işaretlemeleri için optik formlar verilmektedir. Adaylar soruları cevapladıktan sonra cevapları optik forma işaretlemelidir.

Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara yöneltilen 100 sorunun 120 dakikada cevaplanması gerekir. Ayrıca silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara yöneltilen 125 soru için de kendilerine 150 dakika verilmektedir. Özel güvenlik görevlisi olmak amacı ile sınava girenlere ait sınav sonuçları 2 hafta içerisinde açıklanmaktadır. Kimlik yenileme talebi için sınava giriş yapanların ise sonuçları maksimum 3 hafta içerisinde açıklanmaktadır.

Özel güvenlik sınavında her soru 1 puandır. Ayrıca kural gereği yanlışlar doğruları götürmemektedir. Bu sebeple 60 almak isteyen adayların 60 adet soru cevaplaması ve maksimum 40 yanlış yapmaları gerekir. Yanlışların doğruları götürdüğü sınavlarda bilinmeyen sorulara cevap verilmesi tavsiye edilmezken özel güvenlik görevlisi olmak için yapılan sınavlarda tüm sorulara cevap verilmesi tavsiye edilmektedir.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olacak adayların katılacakları sınavlar ise kolluk kuvvetleri eşliğinde atış poligonlarında yapılmaktadır. Ayrıca atış talimlerinde de sınava giren çok aday olduğundan dolayı süre de uzun sürmektedir. Adayların sınav yerlerinde sabırlar beklemesi gerekir. Bazen adaylara sıranın 2-3 saatte geldiğini söylemek mümkündür. Ancak daha küçük illerimizde yapılacak olan sınavlara katılım sağlayan adayların çok fazla beklemeyeceği de gerçektir.

Sınavdan iyi sonuçlar almak için sınavda çıkmış olan soruları incelemelisiniz. Bu sorular iyi sonuçlar elde etmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca heyecan yapmak konsantrasyonunuzu düşürür ve alacağınız puanları olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple gayet sakin ve rahat bir şekilde sınava giriş yapmalısınız.

Özel güvenlik sınavı sonrası adayların sınavdan 60 puan ve üzeri alması halinde randevu alarak kimlik başvurusu yapması mümkündür. İnternet üzerinden randevunuzu alarak gerekli evraklar ile birlikte kimliğinizin basılmasını talep edebilirsiniz.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu