Özel Güvenlik

Özel güvenlik şirketleri zorda, 75 bin istihdam azalması

Özel güvenlik şirketleri – son dönemlerde ülkemizin adeta başına bela olan korona virüs nedeni ile cogu firma iflas eşiğine gelirken, bu sektörlerden biri ise özel güvenlik olduğu ortaya çıktı. 75 bine yakın özel güvenlik görevlisi korona virüs nedeni ile evlerine gönderildiği belirtildi. Durumun bu şekilde gitmesi durumunda cogu firmanın iflas edebileceği gibi işsiz kalan güvenlik görevlilerinin sayısınında artacağı belirtildi.

Uluslar arası güvenlik şirketi olan securitaş Türkiye sorumlusu murat kösereisoglu 210 bin işinin çalıştığı özel güvenlik sektörün neredeyse 75 bin kişilik bir kısmının istihdam azaltması nedeni ile evlerine gönderildiği açıkladı. İşine gidemeyen kişilere işsizlik fonu üzerinden uygulanan kısa çalışma ödeneğinin, şu anda işinin başında olan yaklaşık 135 bin kişiye ise vergi indirimi, ücret artışı, ücret ulaşım gibi kolaylıkların getirilmesi gerektiğini belirti. İşletmelere ise vergi muhalifi yeti sağlanması gerektiğini belirtti.

Kriz sonrası şirketlerin ayakta kalabilmesi için şimdiden firmaların desteklenmesi gerektiğini belirtirken ‘’ Egerki şimdiden destek verilmez ise, krizden sonra işletme ölümleri ile karışılacağız’’ düşüncelerde bulundu. Korona virüs nedeni ile bazı gazeteciler ile uzak erişim ile yaptığı röportajda özel güvenlik sektörünün sorunları anlattı.

Özel güvenlik sektöründe küçülme

Sektörün bugüne dek hiç görülmediği şekilde daraldığını belirten kösereisoglu, avm ’ler başta olmak üzere turizm, şehir otelleri, hava işletmelerinde %35’lere yakın bir azalma olduğunu belirtti.

Özel güvenlik haber olarak, sektörümüzün bu zor süreçlerinde devletin özel güvenlik şirketleri ‘ne destek vermesi gerektiğini düşünmekteyiz, yaklaşık 75 bin özel güvenlik görevlisi işsiz kalmış durumda ise, bu kısa süre zarfında daha da artması nedeni ile  bu konunun milletvekilleri aracılığı ile gündeme getirilmesi gerekmektedir.

Özel güvenlik şirketleri zorda, 75 bin istihdam azalması
Özel güvenlik şirketleri zorda, 75 bin istihdam azalması

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu