özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik temel eğitim sertifikası

Özel güvenlik temel eğitim sertifikası – İş kolları arasında en çok rağbet gören sektörde çalışmak isteyenlerin sayısı günden güne artış göstermeye devam etmekte olduğu görülürken, bu sektörde çalışmak için bazı şartlar olduğu bilinmelidir. Bunun için ilk öncelik olarak Özel Güvenlik Temel Eğitim Sertifikası alınması gerekmektedir. Bunun için  Bulunduğunuz ilde özel güvenlik şirketleri ‘ne başvurmanız gerekmektedir. 5188 sayılı kanun kapsamında çalışma hayatını sürdüren özel güvenlik görevlileri içişleri bakanlığına bağlı faaliyet yürüttüklerinden dolayı eğitim alıp, ögg sınavı ‘ndan başarı olan kursiyerlere özel güvenlik kimlik kartı verilmektedir. Güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin ögg kimlik kartı olması zorunludur. Bu kimliğin alınması için çeşitli evrelerden geçilmektedir.

özel güvenlik temel eğitim sertifikası nedir ?

özel güvenlik temel eğitim sertifikası nedir sorusunun cevabı ise, Kamuya acık alanlardan can güvenliği koruyan ve daha ıssız alanlarda mal güvenliği koruyan kişilere verilen resmi belgenin adı özel güvenlik sertifikası denmektedir. Genel olarak bu alanlara Park alanları, fabrikalar, avmler, kampüsler, özel hastaneler, siteler, lojmanlar, tesisler bu alanlar gibi bir çok yerde özel güvenlik görevlisi ‘ne ihtiyaç duyulabilmektedir.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Özel güvenlik sertifikası silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşit olduğu bilinmektedir. Çalışılacak alanın niteliğine göre silahlı veya silahsız özel güvenlik istihdam edilebilir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası nasıl alınır

Özel güvenlik sertifikası alacak kişi Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. TC vatandaşı olmayan kişiler güvenlik sertifikası alamazlar

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişi en az lise ve dengi mezunu olması gerekmektedir.

Silahlı güvenlik yaş şartı olarak 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün almış olması gerekmektedir. 22 yaşından gün almamış olan kişilere silahlı özel güvenlik sertifikası verilmez

6 aydan fazla bir ceza almaması gerekmekte ve ağır hapis cezasına çarptırılmamış olması gerekir

Terör ile alakalı hiçbir bağlantısı olmaması gerekmektedir.

Sağlık durumu ve akıl hastalıkları gibi hastalıkları olmaması gerekmektedir.

Silahsız özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ?

silahsız özel güvenlik sertifikası Yukarıda belirttiğimiz maddelerin hepsi silahsız özel güvenlik görevlisi olmak içinde geçerli olurken farklı olarak yaş ve eğitim derecesi farklılık göstermektedir. Eğitim durumu olarak orta öğretim olması gerekmektedir ve yaş şartı ise 18 yaşını doldurmuş olunması gerekmektedir. En çok sorulan sorulardan biri ise özel güvenlik boy şartı var mı, sorusu olduğu bilinmektedir. 5188 sayılı kanunda özel güvenlik sertifikası alacak kişilerde yaş ve boy şartı aranmamaktadır. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak için 100 saatlik bir eğitime tabi olunmaktadır, Silahlı özel güvenlik sertifikası için ise 120 saatlik eğitim gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan kursiyerler emniyet genel müdürlüğü tarafından hazırlanan özel güvenlik sınavına tabi olmaktadırlar ve bu sınavdan 60 ve üzeri not alan kişiler özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılırlar. Özel güvenlik sertifika sorgulama yapan kişiler hak kazanması durumunda gerekli belgeleri hazırlayıp teslim etmesiyle ögg sertifika ‘nı alabilirler.

Özel güvenlik sertifikası için gereken belgeler

  • Mezuniyet olunan okuldan alınan diploma fotokopisi
  • Yaşadığı ilden alınan ikametgah belgesi
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • TC nüfus cüzdanı fotokopisi

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün