Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Üst Araması Nasıl Yapılır

Özel Güvenlik Üst Araması Nasıl Yapılır

Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında çeşitli yetkilere sahiptir. Kolluk kuvvetlerine verilen geniş yetkilere sahip olmasalar da güvenlik açısından önleyici yetkileri vardır. Özel güvenlik görevlilerinin üst arama yetkisi de görev alanları içerisinde olmak şartıyla vardır. Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında çeşitli yöntemlerle üst araması yapabilirler. Özel güvenlik üst araması nasıl yapılır sorusunun cevabını maddeler halinde şu şekilde verebiliriz;

  • Özel güvenlik görevlileri detektörle üst araması yapabilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri kişileri duyarlı cihazlardan geçirerek üst araması yapabilir.
  • 5188 sayılı kanuna göre özel güvenlik görevlilerine elle üst araması yapma izni verilmemiştir.

Özel güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanunla kendilerine verilen yetkilerin dışına çıkamazlar. Bu nedenle belirttiğimiz yöntemler dışında üst araması yapamazlar. Elle üst araması yapmak isteyen özel güvenlik görevlisine itiraz etme hakkınız vardır. Sizlere karşı zorla bu şekilde bir uygulama yapılması halinde ise şikâyet hakkınız vardır. Elle üst araması yapan özel güvenlik görevlileri şikâyete konu olduklarında, kimlik kartları iptal edilebilir ve 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilirler.

Özel güvenlik üst araması nasıl yapılır hususunda elle arama yapan bir özel güvenlik görevlisi hakkında verilen karar emsal teşkil etmektedir. Elle arama eylemini zorla gerçekleştiren bir özel güvenlik görevlisinin kimlik kartı iptal edilmiş ve 2 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmıştır.

Özel Güvenlik Yetkileri

Özel güvenlik görevlilerinin yetki sınırları 5188 sayılı kanuna göre belirlenmiştir. Özel güvenlik görevlileri ister kamu kurumlarında ister özel şirketlerde çalışıyor olsun bu kanunla kendilerine verilen yetkilerinin dışına çıkamazlar.

Güvenlik üst araması nasıl yapılır konusu ve diğer yetkileri hususunda 5188 sayılı kanun çok açık ve nettir. Bu kanuna göre özel güvenlik görevlileri yetkileri şu şekildedir;

  • Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında silah taşıma ve bulundurma yetkisine sahiptirler.
  • Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında kaybolan eşyaları emanete alabilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri görev alanlarında kişileri duyarlı cihazlardan geçirebilir, detektörle arama yapabilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri üzerinde yakalama emri olan bir kişiyi tespit ettiklerinde, bu kişiyi yakalayarak kolluk kuvvetlerine teslim edebilirler. Mecbur kalmaları halinde kelepçe takabilirler.
  • Özel güvenlik görevlileri üniforma ile çalışmak zorundadırlar. Kimlik kartları görünür vaziyette olmalıdırlar.
Özel Güvenlik Üst Araması Nasıl Yapılır
Özel Güvenlik Üst Araması Nasıl Yapılır

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu