Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Üst Araması Yapabilir mi ?

Özel Güvenlik Üst Araması Yapabilir mi

Ülkemizde özel güvenlik görevlileri geniş bir çalışma olanağına sahiptir. Özel güvenlik görevlileri hem kamu kurumlarında hem de özel şirketlerde çalışabilmektedirler. Maaş ortalamaları genelde düşük olsa da diğer mesleklere nazaran daha rahat iş bulma imkanları insanları özel güvenlik olma yönünde teşvik etmektedir. Özel güvenlik görevlileri çalışma alanlarında bazı yetkilere sahiptirler. Bu yetkiler arasında ise en çok merak edileni özel güvenlik üst araması yapabilir mi konusudur. Özel güvenlik görevlileri çeşitli yöntemlerle üst araması yapabilmektedirler. Detektörlerle ya da duyarlı cihazlarla görev alanlarıyla sınırlı olmak şartıyla güvenlik görevlileri üst araması yapabilmektedirler.

Özel güvenlik görevlilerinin üst araması yaparken kullanılan yöntemleri ve yetkileri arasında el ile arama yapma izinleri yoktur. 5188 sayılı özel güvenlik hizmetleri kanunda böyle bir yetki özel güvenlik görevlilerine verilmemiştir. Özel güvenlik görevlilerinin el ile üst araması yapmayı istemesi halinde insanların itiraz etme hakkı vardır. Bütün bu şartları göz önünde bulundurduğumuzda özel güvenlik üst araması yapabilir mi sorusuna evet denilebilir. Ancak el ile üst araması yapma izinleri hususunda yetkileri olmadığını da belirtmek gerekir.

Özel güvenlik görevlilerinin arama yetkisini ve diğer yetkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Özel güvenlik görevlileri duyarlı cihazlarla üst araması yapabilirler.
  • Görev alanlarında silah taşıma yetkileri vardır.
  • Kamuya açık alanlarda (alışveriş merkezleri, stadyum, konser alanı) güvenlik sorumlusu olarak hizmet verdiğinde kimlik sorma yetkileri mevcuttur.
  • Görev alanlarında sahipsiz eşyaları emanete alma yetkileri vardır.
  • Suç teşkil edecek eşyaları ve maddeleri alıkoyma yetkileri vardır.
  • Üzerinde yakalama kararı olan bir kişiyi yakalama yetkileri vardır.

Ayrıca özel güvenlik görevlileri görev alanlarında üniforma ile özel güvenlik kimlik kartları görünür bir şekilde çalışmak zorundadırlar.

Nasıl Özel Güvenlik Olunur

Özel güvenlik üst araması yapabilir mi sorusu ile birlikte en çok merak edilen konulardan biri de nasıl öggolunacağına dairdir. Öncelikle belirtmeliyiz ki silahlı özel güvenlik ve silahsız özel güvenlik olabilmek için farklı şartlar istenmektedir. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen bir kişi onaylı kurslarda eğitim görmelidir. Kursu başarı ile tamamlaya kursiyere özel güvenlik sertifikası verilir. Bu sertifika ile güvenlik görevlisi adayı ÖGG Dairesi Başkanlığınca yapılan sınava girer. Bu sınavda 60 puan ve üzeri alan adaya özel güvenlik kimlik kartı verilir. Verilen bu kimlik kartı ile bireyler özel güvenlik görevlisi olarak çalışma fırsatını bulurlar.

 

Özel Güvenlik Üst Araması Yapabilir mi
Özel Güvenlik Üst Araması Yapabilir mi

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu