özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik yaka kartı nereye takılır ?

Özel güvenlik yaka kartı – Özel güvenlik görevlilerinin kimlik yaka kartı hakkında tam anlamıyla bir hüküm belirtilmemiştir. Bu sebepten dolayı güvenlik görevlisi olan kişiler sorumlu oldukları alanda özel güvenlik kimlik kartı ‘nı yanlarında taşımak şartı ile herhangi bir görünen bir bölgeye takabilirler. Ögg ‘ler sorumlu oldukları alanlarda kimlik kartını taşımak zorundadırlar. ama 5188 sayılı özel güvenlik kanununda güvenlik kimlik kartının sağ veya sol göğüsse takılacak gibi belirleme olmamasından dolayı, görünen bir biçimde olduktan sonra isteyen sağ tarafına isterse göğüs kısmının sol tarafına takabilirler.

özel güvenlik kartı olmadan çalışılır mı ?

5188 sayılı güvenlik kanununda ‘da belirtildiği gibi özel güvenlik kimlik kartı olmadan çalışılması yasaktır. Bilindiği üzere Güvenlik Kimlik Kartı bakanlık veya bulundukları illerdeki valilikler tarafından onaylanır ve ögg personeli ‘nin kart üzerinden isim soyisim, ve silahlı/silahsız olduklarını belirten ibareler bulunmaktadır. Herhangi bir proje ve kurumda görevli olan personel güvenlik kimlik kartının görünür şekilde üzerlerinden taşımak zorunluluğu vardır. Yıpranmış tahriş görmüş güvenlik kimlik kartları yenileme süresi beklenmeksizin bulundukları ildeki emniyet müdürlüğü / özel güvenlik şube müdürlükleri tarafından değiştirilmektedir.

Özel güvenlik yaka kartı
Özel güvenlik yaka kartı

özel güvenlik geçici kimlik kartı

özel güvenlik geçici kimlik kartı diye bir kart yoktur. Yanlış bilinen bir bilgi ile güvenlik görevlilerinin devamlı sorgulama yaptığı güvenlik geçici kimlik kartı  terimi sosyal medya başta olmak üzere internette de en çok aratılan bir konu olduğunu görüyoruz. Bilindiği üzere yenileme eğitimi 5 yılda bir yapılmaktadır ve 5 yıl dolmadan güvenlik görevlisi olarak çalışan kişiler yenileme eğitimi yapabilmektedir. Bu soruşturma esnasında arşiv araştırma ve güvenlik soruşturması esnasında çalışan veya iş sahibi olan kişilere verilen bir belgedir. Bu belge verilmiş isede, yaklaşık 7 gün süre zarfında güvenlik kimlik kartı PTT kargo aracılığı ile adresinize teslim olmak için yola çıkmış olacaktır.

özel güvenlik geçici kimlik kartı nasıl alınır

özel güvenlik geçici kimlik kartı şu anda mevcut olmadığı görülmekte, eskiden mevcut olan geçici kimlik belgesi almak içim emniyet genel müdürlüğü / özel güvenlik şubeye başvuran kişilere de görevli polis memurlarının aynı cevabı vereceği bilinmekte.

özel güvenlik haber facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu