Ögg Haber

özel güvenlik yaş sınırı 2020

özel güvenlik yaş sınırı 2020

Türkiye’de en çok konuşulan ve araştırılan sektör olan özel güvenlik mesleğinde çalışmak isteyenlerin sayısı günden güne fazlalaşmakta olduğu görülmektedir. 2017 yılında özel güvenlik şube müdürlüğü tarafından yapılan istatistiklere göre 1,5 milyona yakın Özel güvenlik kimlik kartı sahibi olduğu belirtiliyor. Aktif olarak kamu kurum ve kuruluşlarında 350 bin kişisi aktif olarak çalışırken, 800 bine yakın kisimida Özel sektörde çalışma hayatını sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizin son günlerde yaşadığı maddi sıkıntılar nedeni ile çoğu firma işçi azaltimina gittiği, bu sebeplere güvenlik sertifikası almak isteyenlerin sayısında ciddi artış olduğu görülmektedir. Özel güvenlik sertifikası almak için hazırlanan kişilerin çoğunluğu, güvenlik yaş sınırı hakkında çeşitli araştırmalar yaptığı görülmekte.

Güvenlik sektörü nereye gidiyor.

Güvenlik görevlisi olmak için başvuru ve Kur’sa gidenlerin sayısı günden güne fazlalaşmakta. 2017 yılında 1,5 milyona dayanan Sertifikalı özel güvenlik sayısı içinde bulunduğumuz yıl içerisinde sayısı dahada fazlalaştigi dikkat çekmekte. Neredeyse her evde bir Güvenlik kimlik karti sahibi kişi olma yolunda ilerleyen sektör devlet tarafından kontrol ediliyor mu ? Bir düzenleme getirilecek mi ? Konuları gizemini korumaya devam etmekte. Sektör adeta rant kapısı haline gelmiş durumda olduğu için hiç kimse sektör ile ilgilenmeyip kazanç sağlama devam ederken, mağdur olan kişiler ise sektör üzerinde çalışan kişiler olduğu görülmektedir.

özel güvenlik yaş sınırı 2020

Sektör adeta rant kapısı halinde olduğundan dolayı, kimse kimsenin işine karışmadığı gözlemlenmektedir. Özel güvenlik eğitim kursu veren firma yaş sınırı yok denilirken, aynı kurs ‘tan sertifika alınıp Güvenlik iş ilanı için başvurduğunuz zaman yaş kriteri önünüze getirilmektedir. Sosyal medyalardanda takip edildiğinde özel güvenlik arayan firmalar ‘in ilanlarına bakıldığı zaman 20 ile en fazla 40 yaş arası kriter konulmaktadır. Peki böyle bir kriter konulacak ise neden 35 yaş üstündeki kursiyerlere neden güvenlik sertifikası verilmekte sorusu gündeme gelmekte.

Özel güvenlik haber olarak yaptığımız araştırmalarda ise sertifika almak isteyenlerin ortalama yaş aralığı 30 ile 35 yaş arası olduğunu gözlemledik. Bu yaş aralığında sertifika alan büyük şehirlerdeki kişilerin güvenlik iş ilanı bulma potansiyeli az olurken, kırsal kesimlerde olan kişilerin ise hiç şansı olmadığı görülmektedir.

özel güvenlik yaş sınırı 2020
özel güvenlik yaş sınırı 2020

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu