Ögg Bilgi

özel güvenlik yaş sınırı çözüm getirilsin

özel güvenlik yaş sınırı cogu vatandaşa mağduriyet yaşatmaya devam ediyor. kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulamayan ögg ‘ler, özel sektörde ise Özel Güvenlik Yaş Sınırı ‘na takılıyor. Ülkemizde yaklaşık 200 – 300 bin özel güvenlik kimlik kartı ‘na sahip kişi mağduriyetleri günden güne büyüyor. Özel güvenlik haber (ogg haberler) olarak yetkililere bu konunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

Güvenlik sertifikası yaş sınırı nedeni ile kamudan eleniyor

Bilindiği üzere 5188 sayılı kanun ’da yaş şartı bulunmamaktadır. Özel güvenlik sertifikası alan cogu kişi kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulma umudu ile güvenlik kurs ’larında eğitim görüp özel güvenlik kimlik kartı almakta. Maalesef kamu kurum ve kuruluşlarında iş ilanlarından büyük sorun teşkil eden 35 yaş kriterine takılan yüzbinlerce güvenlik görevlisi adayının umutları suya düşerken, maddi anlamda ise zarara uğramaktadır.

35 yaş üstü özel güvenlik kimlik kartı almasın

Kamu kurum ve kuruluşlarında güvenlik iş ilanlarına başvuru yapabilmek için 35 yaş şartı arandığından dolayı, özel sektörde patronları da kamu gibi yaş kriteri uyguluyor. 65 yaşında emeklilik sisteminin uygulandığı ülkemizde 35 yaş üstünün ilanlardan muaf tutulması, sonucunda cogu kişi sigorta primini dolduramadığı için emeklilik hakkını kazanamamaktadır. 5188 sayılı kanunun bir an önce düzenlenmesi gerekirken, iş kanunu ‘nda elden geçirilerek mağduriyetlerin azaltılması gerekmektedir.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün