Özel Güvenlik

özel güvenlik yeleği giymek yasak mı ?

Güvenlik yeleği

özel güvenlik yeleği yani çalışılmış olan şirket veyahut kamu kurumunun vermiş olduğu özel güvenlik  kıyafet harici forma giymek yasak mı ? neden satışı devam ediyor ? gibi soruları sıkça gelmesi üzerine özel güvenlik haber platformu olarak bu konu hakkında bilgi verme gereği duyduk. Bilindiği üzere özel güvenlik görevlisi olmak için belli şartları taşımız olmak ve bu şartların neticesinde eğitim görerek sınava tabi olunmaktadır. Sınavdan başarı kazanan kişiler özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

5188 sayılı kanun çerçevesinde iş hayatını devam ettiren özel güvenlik görevlileri, içişleri bakanlığına bağlı olarak görevlerini icra ederler. ogghaber platformumuza devam gelen sorulardan biri ise özel güvenlik yeleği ve kıyafet konusudur.

Özel Güvenlik Bıyık Bırakabilir mi ?

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan erkek güvenlik görevlileri, arasında en çok merak edilen konulardan birisi ögg bıyık bırakabilir mi? Olduğu bilinmektedir. 5188 sayılı kanun kapsamında kılık kıyafet düzenlemesinde bıyık ile ilgili hiçbir sorun olmadığı görülmektedir ve isteyen ögg personeli standartları  veya bir simgeyi, siyasi parti sembolü  (şekli)  olmadan bıyık bırakabilirler. Özel sektörde cogu şirket veya çalışılan projede kılık kıyafete daha çok özen gösterildiği bilinmektedir. Ve proje sorumlusu işveren olarak kabul etmeye bilmektedir. Kabul etmemesi ve sizin ısrar etmeniz durumunda, kanunun çerçeve içerisinde çalıştığınız iş yerinden ayrılabilirsiniz.

İşkur Özel güvenlik alımı son dakika
özel güvenlik yeleği

Özel Güvenlik Yeleği yasak mı ?

Genel bir sorun olsada, Toplum yararına program kapsamında çalışan güvenlik görevlileri, güvenlik yeleği konusunda daha hevesli olduğu okul güvenlik görevlileri ‘nde görülmektedir. 8 aylık çalışma süresi olan Typ güvenlik görevlileri, genellikle kurumun verdiği veya tavsiye ettiği kıyafetlerin yerine özel olarak satılan kıyafetler tercih etmektedir. Gerek kurumların verdiği ürünlerin kalitesi bakımından, gerekse daha ucuz olma konusundan dolayı bu yolu tercih ettikleri bilinmektedir.

5188 sayılı kanun kapsamında çalışan özel güvenlik görevlileri kurum veya şirketin önerdiği veya verdiği kıyafetten başka bir şey giyemezler ve yasaktır. Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şube yaptığı tüm seminerlerde bu konunun üstünde sıkça durduğu bilinmektedir. Emniyet denetlemesin özel güvenlik şube değişik kıyafet giyen kişiye ve o kurumun sorumlusuna yaklaşık 3 bin yeni türk lirası kadar para cezası kesebilmektedir.

özel güvenlik yeleği
özel güvenlik yeleği

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu