özel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik yenileme kaldırılsın ?

Özel Güvenlik Yenileme eğitimine bilindiği üzere aktif olarak çalışan veya çalışmayan, her ögg personelleri 5 yılda bir katılım sağlayarak özel güvenlik kimlik kartı ‘nin süresini uzatmak zorunda. Aktif olarak çalışmak isteyen, veya özel güvenlik iş ilanı takip ederek güvenlik sektöründe çalışmak isteyenlerin kimlik süreleri geçmemesi gerekmektedir. Kırsal kesimlerde özel güvenlik iş potansiyelinin az olmasından dolayı, henüz, iş başı yapamadan yenileme sınavına girerek tekrar ücret ödeyerek kimlik süresini uzatan çok sayıda özel güvenlik kimlik kartı ‘na sahip kişinin olduğu biliniyor.

Özel güvenlik şirketleri kazanıyor

Güvenlik sektöründe çalışan ve 5 yılda bir güvenlik kimlik kartı’ nı yenileten ögg ‘lerin en çok mağdur olduğu ve hiçbir eğitim ve kazancın olmadığı özel güvenlik yenileme eğitiminde, sadece özel güvenlik kurs veren şirketlerin kazandığı, özel güvenlik görevlilerinin bir kar’ı olmadığı gibi aksine maddi acıdan sıkıntıya neden olduğu bilinmekte. Hiçbir iş kolunda olmayan bu uygulamada devletin bir kar’ı olmadığı sadece özel güvenlik görevlilerinin ise maddi ve zaman bakımından mağduriyet yaşamaması için özel güvenlik yenileme eğitimi ‘nin kalkmasını sektör içerisinde çalışan tüm çalışanların istediği bilinmekte.

Özel güvenlik sınavın da ismi yaz çık yeterli

Özel güvenlik yenileme eğitimi sonrası yenileme sınavına giren güvenlik görevlilerinin, sadece ismini yazıp çıkması bile yeterli olmakta. Bu durumdan memnun olmayan sektör çalışanları ‘’5 yılda bir özel güvenlik arşiv ve güvenlik soruşturması yapılsın, ama kalmanın olmadığı bir sınava girmek için güvenlik kurs firmalarını asgari ücret ile yaşam mücadelesi veren kişilerin zengin etmesinin ne mantığı var?’’ tepkisi veriyor. 5188 sayılı kanun kapsamında içişleri bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten güvenlik görevlileri bu durumdan mustarip olurken. Konunun detaylı olarak içişleri bakanlığına ileterek bir çalışma yapılması gerektiğini düşünülmekte.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu