Ögg Bilgi

özel güvenlik yenileme sıkıntısına çözüm bulunsun

özel güvenlik yenileme bilindiği üzere 5 yılda bir çalışan veya çalışmayan tüm güvenlik personeli yaptırmak zorunda. 5 yılda bir yenilemeye girmeyen kişinin özel güvenlik kimlik kartı iptal olmaktadır. Özel güvenlik haber (ogghaber) sitemize bu konuda bir çok şikayet gelmekte. Cogu kişiye göre kazanılmış bir hakkı 5 yılda bir yenilemeye girerek güncellemenin sadece özel güvenlik sektöründe olduğunu iddia eden kişilerin sayısı günden güne artmakta.

Özel güvenlik kimlik kartı Kazanılmış bir hak iken, neden 5 yılda bir yenilenme gerektirir ?

Ülkemizde tüm iş kollarında çalışan veya yeterlilik belgesi alan kişiler yenileme yaparak sertifikasını güncellememektedir. özel güvenlik görevlilerinin ise 5 yılda bir yenilemeye girmesi sektörün büyük sorunlarından biri olduğu belirtiliyor. Çalışan, çalışmayan tüm güvenlik kimlik kartı sahibi bu yenilemeye girmek zorunda çalışanlar girmediği zaman, kimlik süreleri dolduğundan dolayı işlerinden çıkarılmaktadır.  Büyük şehirlerde yenilemesi gelen cogu kişi kurslara gitmediği, emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şube denetleme dönemlerde gidip kursa gitmiş gibi gösterilen kursların olduguda belirtiliyor. 5 yılda bir yenileme yapmanın büyük bir rant kapısı haline geldiği ve özel güvenlik kurslarının bu pastanın tümünü yedikleri iddia ediliyor.

Özel Güvenlik Yenileme eğitimi büyük bir rant kapısı mı ?

Özel güvenlik yenileme eğitimi görmek için kurslara belli bir ücret ödeyerek yeniden sınava girmek ve bu sınavda kalmanın bile olmadığı bilinmekte. Güvenlik kimlik kartı olan cogu kişinin sorduğu soru ise ‘’özel güvenlik yenileme sınavın da kalma yoksa neden sınava tabi tutuluyoruz. yenileme için ödediğimiz bu ücretler ne oluyor. Hiçbir iş kolunda olmayan bu eğitim kimin işine yarıyor.’’ gibi cevapsız soruların cevabını aramakta.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu