özel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik yenileme

özel güvenlik yenileme – güvenlik kimlik kartı sahipleri 5188 sayılı kanun gereğince, 5 yıl süre içerisinde güvenlik yenileme yapması gerekmektedir. Türkiye deki iş kolları bakımında en çok rağbet gören sektör haline gelen özel güvenlik sektörü günden güne hızlı şekilde büyümeye devam ettiği gözlemlenmektedir. Özel güvenlik görevlisi olarak görev yapan personeller 5 yılda bir özel güvenlik kimlik kartını, yenileme yapmak zorundadır. Silahsız yenileme eğitim süresi 7 gün  olmakta ve silahlı güvenlik süresi ise gün gün sürdüğü bilinmekte. Yenileme eğitimine giren güvenlik görevlileri her yıl 6 defa yapılan güvenlik sınavı ‘na katılarak, güvenlik eğitim sertifikası almaktadır. Ögg yenileme eğitimi için belirli evrakları oluşturarak özel güvenlik eğitim merkezlerine iletmek zorundadır.

özel güvenlik yenileme evrakları

özel güvenlik yenileme evrakları için emniyet müdürlüğünden istenen belgeler ise

2 adet biyometrik resim

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Özel güvenlik kimlik kartı fotokopisi

Özel güvenlik kimlik kartının bitiş tarihine 6 ay kala, kursiyerin özel güvenlik eğitimine başlamış olması gerekmektedir. En geç olarak 6  ay kalası temel eğitim başlanması önemli bir noktadır. Ögg kimlik yenileme hangi tarihte yapılırsa yapılsın, kimlik bitiş tarihinden itibaren 5 yıl süresi başlamaktadır. ögg sınavı görülecek dersler ise

 1. Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları
  2. Güvenlik Tedbirleri
  3. Kalabalık Yönetimi
  4. Kişi Koruma
  5. Uyuşturucu Madde
  6. Genel Kollukla İlişkiler
  7. Güvenlik Sistem ve Cihazları
  8. Temel İlkyardım
  9. Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı
  10. Etkili İletişim
  11. Silah Bilgisi ve Atış (Silahlı Eğitim alan özel güvenlik adayları bu eğitimi alacaklardır.)

güvenlik yenileme sınavı  ‘na giren kursiyerlerde, sınav geçme puanı bulunmamaktadır. Bu bir nevi bilgi tazeleme şeklinde uygulanmaktadır.  Silahsız yenileme sınavı ‘na giren adaylar sadece yazılı sınava tabidir ve 100 soru üzerinden bir sınava tabi olan ögg ‘lere her soru 1 puan şeklinde ayarlanmıştır. Silahlı ögg yenileme sınavı ’na girecek adaylar, yazılı sınavdan 100, temel eğitimde 25 soru ise silah bilgisi ve atış eğitimi olmak üzere 125 soru üzerinden sınavı  değerlendirilecektir.  Özel güvenlik silah atışı ‘ndan ise 15 m’den siluet hedefine 5 mermi atacaklar.  

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün