5188 ve 4857 sayılı kanunlar

Özel güvenlik yönetmeliği

Özel Güvenlik Yönetmeliği

Özel güvenlik olarak Türkiye de çalışan binlerce vatandaşın görev ve yetkilerini özel güvenlik yönetmeliği belirlemektedir. 5188 sayılı kanuna göre bu yetki ve görevler belirlenmiştir. Ülkemizde hem özel sektörde hem de kamu kurumlarında özel güvenlik olarak çalışmak mümkündür. Özel güvenlik görevlilerinin çalıştıkları kurum ya da kuruluşlar farklılık gösterse de yetkileri bu yönetmeliğe göre sabittir.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmaları şarttır. Özel güvenlik kimlik kartı sahibi olabilmek için ise onaylı kurslarda eğitim görmek ve sertifika sahibi olmak gerekir. Sertifika sahibi olan özel güvenlik görevlisi adayları ise ÖGG Dairesi Başkanlığı tarafından sınava tabi tutulurlar. Bu sınavda başarılı olan adaylar özel güvenlik kimlik kartını alarak çalışmaya başlayabilirler. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan kişiler ise özel güvenlik yönetmeliği maddelerine tabi olarak görevlerini sürdürürler. Bu yönetmeliğin kendilerine verdiği yetkilerin dışına çıkan özel güvenlik görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulabilir, bu kişilerin kimlik kartları da iptal edilebilir.

Özel güvenlik görevlerinin yetki ve görevlerini belirleyen bu yönetmeliği maddeler halinde şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Yönetmelik 7 bölümden oluşmaktadır.
  • Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri 3. Ve 4. Bölümde belirtilmiştir.
  • Yönetmelik 2004 tarihinde yürürlüğe konulmuş, 2005 tarihinde bazı maddelerinde değişikliğe gidilmiştir.
  • Özel güvenlik görevlileri bu yönetmeliğe göre görev alanlarında silah taşıma ve bulundurma yetkisine sahiptirler.
  • Bu yönetmeliğe göre özel güvenlik görevlileri görev alanlarında kimlik sorma ve duyarlı cihazlarla üst arama yetkisine sahiptirler.
  • Özel güvenlik görevlilerinin üniforma ile çalışmak zorunda olması yine bu yönetmeliğe göre zorunlu tutulmuştur.
  • Özel güvenlik kimlik kartlarını hangi durumlarda iptal edilebileceği yine özel güvenlik yönetmeliği maddeleriyle belirtilmiştir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Alma

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler belirttiğimiz gibi kurslarda eğitim almak zorundadırlar. 100 ile 120 saatlik eğitimin ardından başarılı olan adaylara sertifika verilmektedir. Alınan sertifika ile başkanlığın yapacağı sınava katılmaya hak kazanılır. Sınavda başarılı olan adaylar özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. İstenen evraklarla başkanlığa müracaat eden kişilerin kimlik kartları kendilerine teslim edilir.

Özel güvenlik kimlik kartı sahibi kişiler kimlik kartı yenileme işlemlerine dikkat etmelidirler. Yine bu yenileme işlemi için de kurslarda 50 saatlik bir eğitim almak ve yapılan sınavlarda başarılı olmak esastır. Daha sonrasında ise yine istenilen evraklarla birlikte yenilenen kimliklere sahip olunabilir.

 

Özel güvenlik yönetmeliği
Özel güvenlik yönetmeliği

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu