Özel Güvenlik

Özel güvenlik

Özel güvenlik, 5188 özel güvenlik kanununa göre faaliyet yürüten güvenlik görevlileri, kanun kapsamında güvenlik ve savunma hizmetini kamu kurum, ve özel sektörün çeşitli dallarında faaliyet yürütmeye devam etmektedir. Dünyanın adeta en büyük sektörü olma yolunda hızlı adımlar ile devam eden sektör, günden güne dünya çapında büyümeye devam ediyor.

Türkiye de yaklaşık 280 bin çıvarında aktif olarak faaliyet yürüten Özel Güvenlik görevlisinin olduğu bilinmekte, yaptığımız çoğu röportajlarda ise aktif olan çalışan tüm sektör çalışanları işlerini severek yaptıklarını, ama firmaların haklarını vermediklerinden şikayetçi olduklarını söylüyorlar.

Şikayetlerinin başında ise fazla çalıştırma mesai ücreti eksikliği ve herhangi bir çıkış esnasında kıdem ihbar tazminatlarını vermeme gibi tehditlerden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar. Genel olarak ise yaptıkları işlerini severek yaptıklarını iddia ediyorlar.

Özel güvenlik
özel güvenlik

Neredeyse her kurum ve her özel sektörde karşımıza çıkan özel güvenlik görevlileri, hayatımıza adeta olmazsa olmazı oldu.

Bankalara girdiğimizde soru sormak için, hastanelerde bir problem olduğu zaman, parklarda birinden rahatsız olduğumuz zaman, biri bizi tehdit ettiği zaman, okullardaki çocuklarımızı emanet ettiğimiz zaman kısacası hayatımızın her alanında artık güvenlik görevlileri olmazsa olmaz oldu.

Özel güvenlik işimiz ile sıkıntımız yok

15 yıldır güvenlik sektöründe çalışan bir meslektaşımız ile yaptığımız röportajda: ‘’ben 15 yıldır bu işi yapıyorum benim ailem buradan kazandığım para ile ekmek yiyor ve elimden geldiği kadar ise işime sahip çıkmaya çalışıyorum, meslegımızı sevmesek zaten bu kadar uzun süredir bu sektörde durmazdım.

Ben ve benim gibi arkadaşlarımın tek sorunu firmalar, şirket sahipleridir, düşük maaş ile bizi köle gibi kullandıkları gibi birde düşük mesai ücreti vermek istiyorlar. Aldığımız maaşın günü belli değil yani acil sakilde bu sektöre bir el atılması lazım ve merdiven altı firmalara cezalar verilerek kapatılmaları için gerekli uygulamalar yapılmalı’’. DEDİ

Özel güvenlik
Özel güvenlik

Özel güvenlik, kamu kurumunda biraz rahatladı mı 

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve 4 aralık itibari ile kadro (sürekli işçi) statüsüne gecen özel güvenlik görevlileri, aradan firmaların çıkması ile biraz olsun rahatlarken, özel sektör maddi sıkıntılar çekmeye devam ediyor.

özel güvenlik haberler için sosyal medya hesabımız olan özel güvenlik facebook sayfamızı takip edebilirsiniz

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu