Güvenlik İş

PTT-PALL şartnamesini sendika kazanımı olarak gösterilmiş

PTT-PALL özel güvenlik görevlileri son dönemlerde yapılan toplu sözleşmeden rahatsızlığını dile getirmeye devam ediyor. Geçmişe dönük ve şu anki haklarını almak için çaba sarf eden PTT güvenlik görevlileri Ptt-Pall şartnamesinde olan maddeyi, sendika toplu sözleşmede alınmış bir hak gibi görünce şok oldu. Sendika ile PTT müdürlüğü arasında yapılan toplu sözleşmede bu maddelere kimse dikkat etmedi mi?  Yoksa sendika ile işverenin ortak kararı mı? Aynı zamanda Toplu sözleşme metninde Banka Promosyonlarının ne zaman ödeneceği kaç Lira olacağı yazılmamış. Burada promosyon da şüpheli hale getiriyor. Promosyonlar kaç lira ödenecek ne zaman ödenecek Banka kaç lira promosyon verdi. Bunların kontrolünü kim yapacak. PTT çalışanları bu durumdan rahatsız olduğu ve bu durumu mahkemeye taşıyarak incelemesini talep edeceği iddia ediliyor.

Güvenlik iş sendikası kazanım olarak göstermişti

Güvenlik iş sendikası geçmiş dönemlerde Türkiye’nin en kazançlı ve büyük toplu sözleşme olarak reklam yaptığı PTT-PALL ile arasında imzaladığı toplum sözleşmede sıkıntı olduğu iddia ediliyor.  PTT-PALL arasında gerçekleşen teknik şartnamesinde

‘’büyükşehir statü illerde görev yapan silahlı özel güvenlik görevlilerine brüt asgari ücretin %65 fazlası, silahsız özel güvenlik görevlileri brüt ücretin%50 fazlası,

Büyükşehir statü dışında kalan işyerlerinde görev yapan silahlı özel güvenlik görevlilerine brüt asgari ücretin %50 fazlası,

Hesaplanmak suretiyle ödeme yapılacaktır.

Brüt asgari ücretin %65 fazlası ücret alan silahlı özel güvenlik görevlisi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde 25,944 gün çalışma yapacaktır.’’ Maddesi bulunmaktadır.

PTT-PALL

PTT-PALL
PTT-PALL

Güvenlik iş sendikası ile ptt pall arasında yapılan toplu sözleşmede ’de aynı maddeler görülmekte olup bu kazanımlar sendika tarafından kazanılmış bir hak gibi gösterilmekte olduğu iddia ediliyor.

Ptt güvenlik görevlileri şu anda maaşından sendika aidatı ödüyor.

Ptt güvenlik görevlileri bu maddeye göre güvenlik iş sendikası ile şirket arasında toplu sözleşme imzalanmamış olsa dahi bu ücretleri alacaklardı. PTT çalışanları pall ve Güvenlik iş sendikası arasında imzalanan Toplu sözleşme sendika üyelerine kazanım sağlamamış üstüne üstlük çalışanlardan birde aidat keseceğinden dolayı birçok üye eksi (-) maaşa düşeceği iddia edilmekte. Alınan bu aidatlar sendikanın çalışanlarında maaşında yükseltme değil sendika aidatlarını maaşlarından ödeyerek zarar ettirdiği iddia ediliyor.

Bazı sendika üyeleri sendikaya tepki olarak sendikadan istifa ettiği dayanışma aidatı vererek yararlanmak için işverene dilekçe vermeye hazırlanıyorlar. Güvenlik iş sendikasının son yaptıkları toplu sözleşmeden TCDD Güvenlik Görevlileri tepki olarak sendikadan istifa etmiş. Ardından da Vakıfbank güvenlik görevlileri sosyal medyada haklarının savunulmadığı söylemlerde bulunmuşlardır sendikadan topluca istifa edeceklerini dile getirilmekte.

Özel güvenlik sektörü ile alakalı daha fazla bilgi için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu