Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

silahlı güvenlik sivilde silah taşıyabilir mi

silahlı güvenlik sivilde silah taşıyabilir mi

Türkiye’de ve dünyada popüler sektörlerden biri olan özel güvenlik (security) sektörü günden güne gücüne güç katmaya devam ederken, bazı sorunları ve soruları da ardından getirmeye devam etmektedir. Özel güvenlik sektöründe çalışmak isteyen ve silahlı güvenlik görevlilerinin en çok merak ettikleri konunun başında ise Silahlı Güvenlik Sivilde Silah Taşıyabilir mi, sorusuna sektör içerisinde özel güvenlik haber sitemize gelen başlıca sorulardan bir tanesi. Genelde Özel güvenlik sertifikası almamış kişilerin bizlere ilettiği bu soru merak edilmesinden dolayı ögg haber sitemiz tarafından bilgilendirme yapılmasına gerek duyulmuştur.

 

Güvenlik görevlisi sivilde silah taşıyabilir mi ?

Silahlı güvenlik görevlisi veya silahsız ög görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler, en çok  taşıma yetkisi, silah taşıyabilir mi gibi soruları internet ortamından veya özel güvenlik şirketleri aracılığı ile cevap aramaktadır. Silahlı Güvenlik sertifikası almış bir kişi sadece nöbet esnasında görevli olduğu bölge içerisinde, bağlı bulunduğu kuruluş veya şirketinin vermiş olduğu silahı kullanabilmektedir. Zimmet usulüne uygun olarak verilen silah nöbet bitimi esnasında, nöbeti devralan veya nöbet bitmesi ile kullanılması, taşınması kesinlikle yasaktır. Zimmet verilen silah eve veya bölge dışarısına çıkartılamaz, bu sorun kimlik iptali dışında ağır para cezalarına sebebiyet vermektedir. Bilindiği gibi silahsız özel güvenlik görevlisi silahlı görev yapamaz ve silah teslim edilemez.

silahlı güvenlik silahı kim veriyor

silahlı olarak görev yapan güvenlik görevlileri özel sektörde çalışıyorsa bağlı bulunduğu güvenlik şirketleri silahını temin etmektedir. Ve silah teslim ve devralışta kontrollü olarak teslim edilip alınmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi olarak kamu kurum veya kuruluşunda çalışan personeller ise bulundukları kurumdaki özel güvenlik amirinden görev sırasında silah kontrollü zimmet ile  teslim edilip, görev bitiminde kontrollü şekilde teslim alınır.

özel güvenlik
özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu