Ögg Haber

Taşeron Hakkında Önemli Karar

Taşeron hakkında önemli bir karar Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan geldi. Kadroya geçişi yapılan işçilerin meslek kodları hakkında büyük gelişme yaşandı.

Bütün işçileri ilgilendiren bu karar ile artık kadroya alınan taşeron işçilerin fiilen gerçekleştirdikleri işlere göre meslek kodları SGK’ya bildirilecek. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun istemiş olduğu bu karar ile işçiler için yeni bir dönem başlıyor.

Önceleri işçiler fiilen gerçekleştirdikleri işlere göre meslek kodlarının SGK’ya bildirilmediğini ifade etmişlerdi. Bu doğrultuda Kamu Denetçiliği Kurumu’na gerekli olan itirazlar yapılmıştı. Değerlendirmeye alınan itirazlar sonrasında kurumlara tasviye kararı alındı. Bu bağlamda artık kurumlar, taşerondan kadroya geçişi yapılan işçiler ile diğer işçilerin fiilen gerçekleştirdikleri işlerin meslek kodlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirecek.

KDK’ya gerçekleştirilen konu ile ilgili başvurularda, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde taşeron şirket bünyesinde biyolog diplomasına sahip olmasına rağmen Tıbbi Laboratuvar Teknikeri ismi ile istihdam edilen kişi, fiilen Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Androloji Laboratuvarı’nda embriyolog olarak çalıştığını, taşerondan devamlı işçi pozisyonuna ise biyolog şeklinde geçirildiğini, aslında fiili olarak embriyolog görevini yerine getirdiğini açıklayarak fiili şekilde gerçekleştirdiği işin meslek unvanının tarafına verilmesine ve meslek kodunun şuan çalışmış olduğu pozisyona uygun biçime getirilmesi hakkında talepte bulundu.

Gerçekleşen bu başvuruyu ise KDK değerlendirmeye aldı ve konu hakkında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından görüşlerini istedi.

Açıklamalar ve görüşler kapsamında Kamu Denetçiliği Kurumu kararı; alt işveren işçilerin kamu yerlerinde istihdam ile ilgili yaptığı çalışmaları tamamladığı, geçiş süresinden sonra ilgili olan kurum kuruluşlar ile işlemlerin yürütülmesi gerekliliğini ve bununla birlikte de idarenin ifa ile yükümlü olduğu herhangi bir kamu hizmet kuruluşunda düzenlemesinde ve teşkilatında bünyesinde barındırdığı personelin ya da işleyişinde bir aksaklık, bozukluk, hukuka aykırılık, sakatlık, eksiklik veya ihmalin açığa çıkması durumunda hizmetin, hatalı ve eksik ifa edilmesi, zamanında ifa edilmemesinin idarenin hizmet kusuru oluşturacağı bundan dolayı da 4857 sayılı İş Kanunu ile hükmolunan, tarafların arasında anlaşarak çalışma koşullarını her daim değiştirebilme imkanın varlığı da değerlendirildiğinde başvuran kişinin idareden fiilen yapmış olduğu iş ile idare aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna belirtilen meslek koşunun birbiri ile uyumlu biçime getirilmesi gerektiği kanaatine ve sonucuna varılmıştır.

özel güvenlik

özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı